https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kam-s-nim-gomem-valky-kam-s-nim-vime
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ukliďme Česko z.s.: Kam s ním? Gómem války! (Kam s ním? Víme!)

16. června 2020 | Ukliďme Česko z.s.
Autor: Radek Janoušek, tel: 777 176 675
První tisková zpráva v brněnském hantecu o první aplikaci fungující v hantecu...

Komplet 150 jařin to zhaftlo, než sme čapli klap hlášku na nerudovské tázanec „Kam s ním?“. Može za to špicové úmak konópků ze štatlové sajtny Vypucujme Česko - jejich novodur aplikaca „Kam s ním“, kerá to fčil rozčísla…

Situaca se za 150 jařin echt nezměnila a vomletý „Kam s ním?“ hir máme dovčil. Je to imrvére to samý. Semtam hafo brajglu country, gumy z karizón ve škarpách, idiotboxy a inčí zgarby vylifrovaný u lesa a novodur k temu eště rozházený dekle na sandál…

„Šest jařin curyk sme kvůlivá temu dohókoli s našó sajtnó slezinu Vypucujme Česko, do kerý se minulýho járu podařilo ukecat víc jak 150 000 konópků a kocórů po celé country. Nechcem ale furt fachčit ordnung krzevá brajgl, co dělajó šlompáčtí strupi a podobní levingstoni. Tak sme vygómali aplikacu „Kam s ním“, aby všici měli šajnu a ánung…“, hókl nám kořeň, co to ufachčil - Míra Kubásek z Oltecu.

Aplikaca ti dá cund, kam možeš skoro pod skobó a hlavně grátis vodlifrovat sortýrované brajgl z kéru, ale aji fóknót oltecový klepky, gumy z karizóny nebo chrchle, různý vyšeptaný eletrobazmeky, echt velký zgarby, aji nebezpečné eklhaft. Dostaneš k temu hlášku, esi só machl nebo vodryglovaný brajglplacy a kvelby, kde ti vemó curyk různý dreky. A eště ti to aji pustí navigacu, abys mohl svištět na vybrané tympl. „Tam kde máme ánunk o konyštondech na sortýrované brajgl, třeba ve Švédsku, nebo u nás ve Štatlu si to normálka špizneš v mapě, kde je hafo víc jak 50 000 takovéch štontů. Aplikaca novodur valí aji hantec, tož včil budó gómat války aji patrioti“, pípl Mira.

Leda mlíkařka může helfnót kam s ním? To platilo za Žanka Nerudy v 19. kilojáru. Fčil na to máme topovó aplikacu, keró špizneš na www.KAMsNIM.cz.

PŘEKLAD:

Celých 150 roků trvalo, než jsme dostali uspokojivou odpověď na nerudovskou otázku „Kam s ním?“. A to díky novému projektu brněnského spolku Ukliďme Česko a jeho aplikaci „Kam s ním“, která dává jasnou odpověď…

Situace se za 150 let nijak zásadně nezměnila a letité „Kam s ním?“ řešíme dodnes. Je to pořád stejné. Černé skládky, pneumatiky odložené v příkopech, televizory a další odpady pohozené u lesa a nově k tomu ještě poházené roušky.

„Před šesti roky jsme proto založili s kolegy akci Ukliďme Česko, do které se vloni zapojilo více než 150 000 dobrovolníků v loňském roce. Naším cílem však není donekonečna uklízet po nepořádných a nezodpovědných spoluobčanech. Z toho důvodu jsme vyvinuli aplikaci „Kam s ním“, pro ty, kteří by snad nevěděli…“, říká autor projektu Miroslav Kubásek.

Aplikace poradí, kde můžete co nejblíže a v drtivé většině i bezplatně odevzdat jak vytříděný odpad z domácnosti, tak například prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elekto, baterie, velkoobjemový odpad, nebo třeba i odpady nebezpečné. A nejen to. Obsahuje i provozní doby sběrných středisek či míst zpětného odběru, včetně možnosti navigace na tato místa. „Tam, kde jsou k dispozici data o kontejnerových stáních na tříděný odpad, například v Praze, či Brně, lze tato místa jednoduše vyhledat a zabrazit v mapě, která obsahuje celkem přes 50 000 odběrných míst. Nově je aplikace přeložena i do hantecu, takže nyní budou mít přehled i brňěnští patrioti“, dodává Kubásek.

Jedině mlíkařka může pomoci kam s ním? To platilo za dob Jana Nerudy v 19. století. Nyní je zde pro vás aplikace, kterou naleznete na www.KAMsNIM.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist