https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kamery-odhaluji-skryty-zivot-netopyru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Kamery odhalují skrytý život netopýrů

8. července 2021 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Eva Cepáková, tel: 732615295
Turistická sezóna je v plném proudu a návštěvníci tří památek ve Středočeském, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji mají díky projektu České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) možnost seznámit se zblízka s jejich tajuplnými obyvateli. Video přenosy z letních kolonií netopýrů velkých či vrápenců malých jsou v provozu na hradech Točník a Sovinec či na zámku v Jevišovicích. Novinku představuje online přenos, který lze nyní denně sledovat na youtube.

Netopýři a vrápenci využívají nejrůznější typy úkrytů v blízkosti člověka – prostorné půdy i štěrbiny ve střechách a fasádách domů. Netopýrům soužití s lidmi mnohdy přináší řadu úskalí, ČESON se proto dlouhodobě zaměřuje na osvětu různých cílových skupin včetně dětí. Širokou veřejnost zapojuje také formou tzv. netopýří turistiky a pro vzdělávání využívá i moderní technologie.
„Naším cílem je seznamovat se životem a ochranou letounů co nejširší veřejnost a v posledních letech se věnujeme jejich propagaci také na turisticky atraktivních lokalitách, jako jsou hrady, zámky a nově i historická důlní díla či jeskyně,“ vysvětluje Eva Cepáková, koordinátorka projektu. „K šíření povědomí o životě těchto skrytě žijících savců využíváme i kamerové přenosy. Do soukromí netopýrů velkých tak mohou letos návštěvníci nahlédnout na hradě Točníku a na zámku v Jevišovicích, s vrápenci malými se setkají na hradě Sovinci,“ zve Cepáková. Žhavou novinku představuje před pár dny zprovozněný online přenos. „Po zdolání řady technických úskalí se nám podařilo spustit live stream z kolonie netopýrů velkých z půdy berounské základní školy. Blízké setkání s těmito pozoruhodnými tvory si tak na youtube může užít opravdu každý.“
„Sledovat aktuální dění v kolonii samic s malými mláďaty nám umožňují moderní technologie, jelikož se však jedná o živé tvory, bývá to někdy poněkud dobrodružné. Zvířata se v rámci úkrytu různě stěhují, takže musíme kamery směrovat na správná místa, často je potřeba čistit objektivy od netopýřího trusu a někdy zlobí technika. Pohled na rodinný život těchto pozoruhodných živočichů, který jinak zůstává našim očím skryt, však opravdu stojí za to,“ přibližuje zákulisí přenosů Dita Weinfurtová z ČESON.
Živý přenos z Berouna je k dispozici na youtube kanálu ČESON. Spustit jej lze i z projektového webu napude.sousednetopyr.cz. Ten nabízí rovněž interaktivní mapu všech zapojených památek, pracovní listy pro děti, geocachingovou hru, pozvánky na akce a mnoho dalšího.
Projekt „Skrytý život v památkách – výpravy za tajemstvím létajících savců“ je spolufinancován SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist