https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/karbofuran-opet-zabijel-dalsi-obeti-je-vydra
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK: Karbofuran opět zabíjel: další obětí je vydra

28. února 2012 | AOPK
Mrtvá vydra, která byla 19.2. nalezena u potoka Ležák u chatové osady východně od obce Lukavice v okrese Chrudim, byla otrávena karbofuranem [1]. Tento vysoce toxický nervový jed způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a smrt udušením. Každoročně jsou u nás takto otráveny stovky zvířat, zejména dravců, vyder a kun.

„Podali jsme kvůli tomuto nálezu trestní oznámení na neznámého pachatele. Trávení karbofuranem je obrovský problém, zvířata, která sežerou otrávenou návnadu, nemají žádnou šanci. Jen na Vysočině jsme vloni našli tři otrávené orly, viníky se bohužel nepodařilo vypátrat. Snad bude policie nyní úspěšnější. Jedná se totiž o trestný čin pytláctví, porušen je i zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ vysvětluje Václav Hlaváč, vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a krajského střediska Havlíčkův Brod, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

„Jde o patnáctou vydru od roku 2006, která byla prokazatelně otrávena. V údolí potoka Ležák byly nalezeny dvě otrávené vydry už v roce 2008. Viník se nenašel. Vydra je často trnem v oku rybářům, protože se živí rybami. Stát ale škody, které vydra na rybách působí, proplácí [2],“ doplňuje Jitka Větrovcová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Agentura ochrany přírody a krajiny připravila Program péče pro vydru říční, který by měl zajistit, aby tato krásná šelma v naší přírodě zůstala a zároveň by měl přispět k řešení narůstajících konfliktů mezi ochranou vydry a zájmy rybářských subjektů. Dokument je k dispozici na www.zachranneprogramy.cz. ¨

Poznámky:
[1] Jedná se o účinnou látku přípravku Furadan, který se dříve používal v zemědělství, ale od roku 2008 je pro svou nebezpečnost zakázán. Karbofuran je v posledních letech nejpoužívanějším jedem při trávení volně žijících i domácích zvířat. Případy použití karbofuranu jsou hlášeny z celé republiky, shromažďovány jsou na stránkách www.karbofuran.cz.
[2] Vyplácení náhrady škody způsobené některými vybranými zvláště chráněnými druhy živočichů upravuje zákon č. 115/2000 Sb.

Kontakt:
Václav Hlaváč: vaclav.hlavac@nature.cz, tel: 602205590
Karolína Šůlová: karolina.sulova@nature.cz, tel: 724102406


Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.

Kaplanova 1931/1, Praha 11 – Chodov, 148 00, telefon 283 069 242, e-mail: aopkcr@nature.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist