https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kauza-turow-polska-strana-dnes-slibila-brzkou-a-jasnou-odpoved-na-ceske-pozadavky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR, MZV ČR a Liberecký kraj: Kauza Turów: Polská strana dnes slíbila brzkou a jasnou odpověď na české požadavky

27. listopadu 2020 | MŽP ČR, MZV ČR a Liberecký kraj
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
ČR opakovaně žádá, aby Polsko nepokračovalo v další těžební činnosti v dolu Turów, dokud nebude zajištěno a prokázáno, že tato činnost probíhá v souladu s požadavky unijní legislativy a v důsledku těžební činnosti nedochází ke zhoršování životního prostředí, zejména pokud jde o hladinu podzemních vod na našem území. Spor o přeshraniční vliv těžby na dole Turów a zvažování žaloby na Polsko před čtrnácti dny vyústil v jednání obou států před Evropskou komisí (více na https://www.mzp.cz/cz/news_20201113_Turow-pred-Evropskou-komisi). Dnes na něj navázala bilaterální on-line debata.

K požadavkům české strany se dnes za hojné účasti zástupců rezortu životního prostředí, včetně náměstka MŽP Vladislava Smrže, náměstka MZV Martina Smolka a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a samozřejmě za široké účasti polské strany včetně zástupců polského Ministerstva klimatu a životního prostředí i zástupců investorské skupiny PGE, která důl i elektrárnu Turów vlastní.

"Hájíme a i nadále budeme hájit všemi prostředky zájmy našich občanů. Dnes jsme to znovu zopakovali polským partnerům při našem jednání. Polská strana přislíbila konkrétní reakce na naše požadavky, včetně termínů, a to již v průběhu příštího týdne. Na jejich základě se rozhodneme, jak bude pokračovat naše vzájemná komunikace dál," vysvětlil náměstek MŽP Smrž.

"Porušení unijního práva ze strany Polska je v řadě ohledů podle nás zřejmé. Pokud se nedohodneme na mimosoudním řešení, bude nás muset rozsoudit Soudní dvůr EU," doplnil náměstek ministra zahraničí a zmocněnec ČR pro jednání u Soudního dvora EU Martin Smolek.

Mezi zásadní body, které Česká republika po Polsku požaduje, pokud bude těžební činnost v dole Turów pokračovat, je příslib hrazení veškerých dalších nákladů, které jí v souvislosti s touto činností vzniknou. Je zcela zásadní, aby Polsko převzalo zodpovědnost za kompenzaci pravděpodobné újmy, která by pokračováním těžby ČR vznikla.

"Cítím velkou zodpovědnost vůči obavám české veřejnosti. Otázky dostupnosti pitné vody a příznivého životního prostředí považuji za absolutní prioritu pro náš region. Budu tedy očekávat přislíbenou polskou reakci, neboť pro Českou republiku a pro náš kraj jsou přátelské česko-polské vztahy důležité. V jejich rámci proto vítám dnešní vyjádření polské strany, která přislíbila vybudovat protiprachový a protihlukový ochranný val," doplňuje hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 944, 267 122 534
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist