Jakub Fabík "> Kde koupit vánoční stromeček z šetrně obhospodařovaných FSC lesů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kde-koupit-vanocni-stromecek-z-setrne-obhospodarovanych-fsc-lesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

FSC ČR: Kde koupit vánoční stromeček z šetrně obhospodařovaných FSC lesů

8. prosince 2021 | FSC ČR
Autor: Jakub Fabík, tel: 724 061 362
I o letošních svátcích je možné pořídit si domů vánoční stromeček z FSC certifikovaného lesa. K dostání jsou letos v Brně a Praze. Domů si tak zájemci můžou odnést krásný stromeček z opravdového lesa a zároveň tím přispět k jeho zdraví. Vánoční stromečky z přírodě blízkých FSC lesů pocházejí totiž z tzv. zdravotních prořezávek, které mají pozitivní vliv na zdraví lesa. Díky těmto výchovným zásahům a využívání dalších přírodě blízkých lesnických postupů jsou lesy silnější a odolnější vůči negativním dopadům klimatické změny.

Kde letos nakoupit vánoční strom z FSC lesa:

Brno
• FSC ČR (rezervace předem na info@czechfsc.cz, odběr od 15.12. do 17.12.)
• Dobročinný obchod Nadace Veronica, Palackého třída 25 (bez rezervace od 15.12. do vyprodání stromečků)
• Od Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny (prodejní místa - https://www.slpkrtiny.cz/prodej-vanocnich-stromku-2021/)

Praha
• Od Lesů hlavního města Prahy (dostupnost a rezervace stromků na holes@lesy-praha.cz)

Největší výběr FSC vánočních stromů budou mít během letošních svátků Brňané. Pořídit si jej budou moci hned na několika místech. Česká národní kancelář organizace FSC bude i letos ve spolupráci s certifikovanými obecními lesy na Svitavsku nabízet vánoční stromečky s certifikátem FSC z tamějších lesů. “Mám velkou radost, že i letos můžeme nabídnout lidem z Brna a okolí možnost, jak si pořídit domů vánoční stromeček z českého lesa, kterému jeho vyřezání neuškodilo ale naopak prospělo. Dalším bonusem je, že výdělek z prodeje těchto stromů poputuje na dobročinné účely, například na Lékaře bez hranic,“ doplnil ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Stromečky ze Svitavska je třeba objednat předem na emailu info@czechfsc.cz. K vyzvednutí budou od středy 15.12. do pátku 17.12. v centru Syřiště na brněnské Kounicově ulici. Ve spolupráci s Nadací Veronica bude pak možné pořídit si stromeček ze svitavských lesů také bez rezervace v dobročinném obchodě nadace na Palackého třídě 25 v Brně od středy 15.12. až do vyprodání zásob. Vánoční stromy ze Svitavska se budou prodávat za 200Kč/kus a výdělek z jejich prodeje daruje FSC ČR a Nadace Veronica na dobročinné účely.

Vánoční stromy z FSC lesů bude letos prodávat i lesní podnik ŠLP Křtiny. Více informací o jejich prodejních místech a časech prodeje, lze nalézt na webu ŠLP Křtiny. Z FSC certifikovaných lesů ŠLP Křtiny pochází také tradiční brněnský vánoční strom, který od konce listopadu zdobí Náměstí Svobody.

Pro Pražany nabízejí menší množství vánočních stromů z FSC certifikovaného lesa také Lesy hlavního města Prahy. Na dostupnosti a času předání stromů je třeba se domluvit osobně na emailu holes@lesy-praha.cz. Zájemci o FSC vánoční stromek, kteří se nenacházejí v blízkosti žádného z výše zmíněných prodejních míst, také mohou kontaktovat některého z majitelů či správců FSC certifikovaných majetků v jejich okolí a zkusit se s ním domluvit na koupi některého ze stromečků z jeho lesa osobně. Více informací o tom, jak najít FSC certifikované lesy v okolí, najdete na webu FSC ČR .

Při pěstování lesů přírodě blízkými lesnickými postupy, které v ČR dlouhodobě podporuje FSC ČR, nevznikají v lesích smrkové monokultury, které jsou pěstovány pouze pro produkci dřeva, ale dbá se na udržování přirozené druhové skladby a na vyvážené zastoupení listnatých a jehličnatých stromů. Stromky, které pocházejí z FSC certifikovaných lesů jsou obvykle vybírány jednotlivě, což zajišťuje ohleduplné chování k lesnímu porostu, jelikož jsou vyřezávány v rámci výchovných zásahů a probírek, které přispívají ke stabilitě, vyváženému růstu lesa a jeho větší odolnosti vůči dlouhodobým teplotním výkyvům. Pořizovací cena FSC certifikovaného stromku se přitom obvykle nijak neliší od nabídky ostatních prodejců, většinou je nižší.


O FSC

Základní ideou mezinárodní organizace FSC (Forest Stewardship Council) je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené světové lesy. Proto FSC vytvořilo prestižní mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají ve výrobky. Logo FSC na výrobku pak znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem.

Národní kancelář FSC ČR již více než deset let prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice. Jedním z cílů FSC ČR je také informování a vzdělávání o odpovědné spotřebě a možnostech podpory šetrného a přírodě blízkého hospodaření v lesích.


Další informace také na: www.czechfsc.cz a www.myslinalesy.cz.

Kontakt:
Ing. Tomáš Duda, ředitel FSC ČR, tel.: 737 406 093, e-mail: tomas.duda@czechfsc.cz

Poznámky:
1) https://www.czechfsc.cz/cz-cs/newsfeed/kde-koupit-vanocni-stromecek-z-setrne-obhospodarovanych-fsc-lesu-letos-v-brne-a-praze
Jakub Fabík, tel: 724 061 362
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist