https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kdo-utajuje-pokusy-s-pestovanim-geneticky-manipulovanych-plodin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Kdo utajuje pokusy s pěstováním geneticky manipulovaných plodin?

25. června 1997 | Greenpeace
Tzv. Biolinka, kterou pro firmy Monsanto a Hoechst, provozuje na telefonní lince 0800151986 reklamní agentura Burson-Marsteller podává nepravdivé a zavádějící informace.

Na včerejší přímý dotaz Greenpeace, zda se na území České republiky pěstují geneticky modifikované rostliny nebo zda zde probíhají polní pokusy s transgenními plodinami, odpověděla Biolinka, že nikoliv, a že takové pokusy v blízké budoucnosti ani probíhat nebudou. Důvodem prý je skutečnost, že zatím není legislativně upraveno nakládání s geneticky modifikovanými organismy.

Podle informací, které má Greenpeace k dispozici, však polní zkoušky transgenních plodin (např. cukrové řepy) u nás již probíhají a agentura Burson-Marsteller na ně právě dnes pořádá zájezd pro novináře spojený s "testováním" čejkovických vín.

Tzv. Biolinku si nechaly zřídit firmy snažící se prosadit na trh své geneticky manipulované plodiny. Byla zamýšlena jako jeden z nástrojů, který měl pomoci zlomit odpor veřejnosti proti geneticky manipulovaným potravinám.

"Na celé záležitosti je smutné to, že nad odbornou správností informací poskytovaných Biolinkou převzala záštitu řada předních českých odborníků z Komise pro transgenozi rostlin. Právě na základě stanoviska této komise vydalo Ministerstvo životního prostředí kladné vyjádření a stanovilo podmínky pro provedení těchto pokusů," vyjádřil se ing. Karel Jech z české pobočky Greenpeace. "Tito vědci buď nevědí, jak Biolinka zaštítěná jejich jménem klame veřejnost, nebo jsou herci v reklamní kampani režírované agenturou Burson-Marsteller."

Ministerstvo zemědělství (mluvčí ing. Alterová) a Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ing. Pařízek) však svorně tvrdí, že na území České republiky zatím žádné polní pokusy s transgenními rostlinami nejsou registrovány a tudíž ani povoleny. Ani databáze OECD na Internetetové adrese (http://www.olis.oecd.org/biotrack.nsf) neregistruje jediný povolený polní pokus s transgenními plodinami na území ČR.

"Dnešní exkurze na pokusné pozemky v Hrubčicích na Prostějovsku je součástí rozsáhlé reklamní kampaně agentury Burson-Marsteller, která má za cíl odlákat pozornost novinářů a veřejnosti od skutečných ekologických a zdravotních rizik spojených s geneticky modifikovanými rostlinami. Kampaň kulminuje právě nyní, kdy v Amsterdamu probíhá první evropský kongres o průmyslovém využití genových manipulací EuropaBio 97," doplnil ing. Jech.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
Ing. Karel Jech
tel: 02/24 23 25 09
fax: 02/24 23 25 10
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist