https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kdu-csl-odstartovala-zaverecnou-fazi-volebni-kampane-s-heslem-mame-klicova-reseni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: KDU-ČSL odstartovala závěrečnou fázi volební kampaně s heslem „Máme klíčová řešení“

11. září 2020 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Lidovci v pátek ve velkém sále Paláce Charitas zahájili závěrečnou část kampaně před krajskými a senátními volbami. Moderátorského žezla se ujal europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. V úvodu tiskové konferece ukázali lidovci několik klipů z plánované kampaně „Rozumíme rodičům“, poté už došlo na představení jednotlivých kandidátů a jejich krajů. Předseda lidovců a kandidát na hejtmana Olomouckého kraje Marian Jurečka zdůraznil, že KDU-ČSL je stranou, která je v krajích silná. „Tam, kde jsme ve vedení, ukazujeme, že kraje spravovat umíme,“ řekl při zahájení.

Lidovci přichází v krajích s programy, které jsou promyšlené a propracované. „Neříkáme, že jsme opravili více krajských nemocnic, než jich ve skutečnosti je. Neříkáme v lokalitách, kde stále nejsou vybudované dálnice, že je tady nových 170 kilometrů dálnic. Snažíme se lidem naslouchat a to, co jsme od nich slyšeli, přenést do našich programů a také odpracovat,“ dodal Marian Jurečka.


Představení krajů

Lidovci obhajují jedno hejtmanské křeslo, o to znovu usiluje Jiří Čunek, který přirovnal předvolební boj k veslování na rozbouřeném moři. „Vrátit se už nemůžeme, tyhle krajské volby musíme vyhrát,“ řekl Čunek, který je také senátorem. „Zdraví je víc než politika, máme nachystaný velký a moderní projekt špičkové nemocnice pro 21. století. Pro nás je zdraví občanů na prvním místě,“ doplnila 1. místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, která kandiduje ve Zlínském kraji.

V Jihomoravském kraji je kandidátem na hejtmana mladý a energický starosta Velatic Jan Grolich. „Kandiduji proto, aby kraj konečně začal řešit přírodu a sucho, volte letos jinak,“ uvedl ve videu Grolich. Na Vysočině mají recept, jak kraj vyléčit z problémů. „V našem kraji považujeme za největší problém zhoršující se dostupnost zdravotní péče a vylidňování venkova. Obrovské potíže nám způsobuje také kůrovcová kalamita,“ řekl lídr kandidátky Vít Kaňkovský s tím, že na tyto palčivé problémy mají recept.

V Moravskoslezském kraji vede lidovce do voleb ředitel Charity ČR Lukáš Curylo. „Společně s vámi posuneme kraj zase o kus dál,“ zmínil prostřednictví videa Curylo, který je v současnosti náměstkem hejtmana kraje. Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj usilují na Hané o křeslo hejtmana. Kandidátku vede Marian Jurečka, který zná svůj rodný kraj nazpaměť. „Chceme být spolehliví v těžké době, chceme, aby v nás měli lidé jistotu, že stojíme za jejich problémy, ať už se jedná o dopravu, o zdravotnictví nebo o vzdělávání dětí,“ řekl Jurečka.

Pardubický kraj chce znovu dobít Roman Línek, který byl historicky prvním hejtmanem. „Chceme spojovat síly pro dobrý život a pro vás,“ prohlásil Línek. Lidovci jdou ve Středočeském kraji s hnutím STAN. „Věříme si na vítězství, protože máme řadu dobrých lokálních politiků, kraj potřebuje změnu,“ zdůraznil Zdeněk Volf, lídr lidovců ve Středočeském kraji.

V Jihočeském kraji vsází na mladého Františka Talíře, který představil tzv. Marshallův plán pro obnovu kraje. „Víme, jak řešit dopravu, životní prostředí a také, jak pomáhat rodinám – porodným a pastelkovným,“ uvedl ve stručnosti sedmadvacetiletý lídr společné koalice s TOP 09. „Zřídíme strategické rezervy, protože v okamžiku, kdy selhává stát, tak my se o naše lidi postaráme,“ doplnil předseda poslaneckého klubu a kandidát v Jihočeském kraji Jan Bartošek.

Štěpán Matek je dvojkou na společné kandidátce s TOP 09 v Libereckém kraji. „Do voleb jdeme s rozumem proti populistům.“ V Karlovarském kraji chtějí lidovci postavit kraj na nohy. „V Ústeckém kraji víme, kde soudruzi udělali chybu, proto jsme spojili síly a chceme to změnit společně,“ představil program Jan Růžička.

„My vás nenecháme na suchu, vy nás také nenechte na suchu,“ řekla lídryně KDU-ČSL v Plzeňském kraji Ivana Bartošová. Na závěr promluvil kandidát na hejtmana v Královéhradeckém kraji Pavel Bělobrádek. „Jdeme do voleb s heslem „Spolehliví v těžké době“, my jsme spolehlivý v každé době. Jako koalice jsme v kraji už od roku 2008, vždycky jsme se chovali konstruktivně a dokázali jsme v těch situacích, které byly vypjaté, zachovat chladnou hlavu.“


Kandidáti do Senátu

„V Senátu obhajujeme šest pozic. A chceme je také uhájit," řekl Marian Jurečka. Své mandáty letos mimo jiné obhajují Jitka Seitlová z Přerova a Václav Hampl, který o křeslo senátora opět usiluje na Praze 1. Ve Vyškově vyrazil do boje o Senát zkušený politik Jaroslav Klaška, kterého podporuje také ODS a TOP 09. „Každý váš hlas pro demokracii je důležitý, mějme odvahu volit,“ dodal.

Želízkem v ohni pro senátní volby je bývalý náměstek na ministerstvu financí a protikorupční bojovník Ondřej Závodský. „Senát je v dnešní době zásadní pojistkou demokracie proti zvůli oligarchy. Budu se snažit zpevnit hradby demokracie. Chci se stát jakýmsi ombudsmanem pro voliče, kterému je možné se kdykoliv dovolat a řešit jejich problémy,“ řekl Závodský, jenž kandiduje na Kladensku.

Luboš Peterka úspěšně působí 18 let v komunální politice jako starosta městyse Radomyšl. „Jsem připraven dát svoje bohaté zkušenosti a svůj čas k dispozici svému regionu a jeho občanům,“ uvedl Peterka, kandidát na Strakonicku.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist