https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kdyz-se-porazi-strom-musi-se-informovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených Praha: Když se poráží strom, musí se informovat

4. listopadu 2019 | Strana zelených Praha
S kácením stromů ve městě jsme si v minulosti užili po celé Praze.

Když byl například v loňském roce kácen vzrostlý pajasan žláznatý na Malé Straně, byla sobota, nikdo o ničem nevěděl, městští strážníci jen kroutili hlavou a pro odvrácení jeho nikým neavizované úplné likvidace muselo spojit síly snad dvacet místních, zkrátka „aktivisté“. Stromu se dnes dobře daří, a nikdo netvrdí, že by někoho ohrožoval.

K podobné situaci došlo v nedávné době u Španělské synagogy, kde bylo přikročeno ke kácení křehkého jerlínu. Bleskový zájem veřejnosti a nedostatek informací od podfinancovaného správce – TSK začal způsobovat paniku a plodit unáhlené závěry mezi diskutujícími na internetu, brzy se však ukázalo, že strom je v havarijním stavu, napadený houbou, a skutečně dle posudku hrozí jeho pád.

Jedná se o citlivé téma, protože stromy – a zejména ty solitérní – spoluutváří náš veřejný prostor a prožívají s námi významné části našich životů, takže k nim získáváme často až sentimentální, pevné pouto. Proto Zelení, kteří mají na starosti životní prostředí v centru Prahy, nově prosazují u všech zásahů, včetně těch havarijních, instalaci dvojjazyčných informačních cedulek s důvodem poražení a s termínem nové výsadby a informací o druhu daných stromů.

První takovou cedulku umístili spolupředseda pražských Zelených Vít Masare a zelený radní pro životní prostředí na Praze 1 Petr Kučera minulý týden na Josefově.Okamžitě vyvolala širokou diskuzi o tom, co kdy, jak, proč, ale také o designu tabulky, o druzích stormů vhodných do města nebo o stavu kapacit TSK pro to stromy spravovat. Prostě slouží, jak bylo zamýšleno. Doufáme, že se budou podobné objevovat i v jiných městských částech. AIdeálně přímo od TSK, případně od místních Zelených na zákaldě informací od TSK získaných.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist