https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/klecovy-chov-slepic-nema-v-modernim-zemedelstvi-co-delat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Klecový chov slepic nemá v moderním zemědělství co dělat

31. října 2019 | Česká pirátská strana
Na základě iniciativy Jana Pošváře, pirátského poslance a člena sněmovního Zemědělského výboru, se dnes v prostorách Poslanecké sněmovně konal seminář o klecových chovech hospodářských zvířat pod záštitou Zemědělského výboru. Diskutovalo se o zkušenostech s klecovým chovem a jeho alternativách, o ekonomice jednotlivých chovů a o zahraničních zkušenostech. V několika tematických blocích vystoupili jako řečníci zástupci ochránců zvířat, Státní veterinární správy ČR, Agrární komory ČR ale i zástupci akademické obce.

„Česká republika, podobně jako Francie, Itálie a Polsko, chová většinu slepic a téměř všechna prasata a králíky v klecích. Z dnešní diskuse vytanulo, že klecový chov slepic v České republice, již nemá své místo. Na rozdíl od ostatních druhů zvířat u nosnic už existují zavedené a osvědčené alternativní systémy, které byly dnes představeny. Věřím, že je důležité se zabývat životními podmínkami všech zvířat. Není obhajitelné držet slepice narvané v drátěných klecích, když existují alternativy,“ řekl poslanec Pošvář.

Pořádání semináře bylo reakcí na všeobecnou občanskou poptávku v České republice. Na ni zareagovaly také některé obchodní řetězce, které se zavázaly, že do roku 2025 zcela přestanou klecová vejce prodávat.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

2.11.2019 12:04
Až na to, že ty "alternativní" systémy jsou výrazně dražší a promítkly by se i do ceny finálních produktů. Pochopitelně, lidem s poslaneckými platy to může být šumafu.
Odpovědět
JP

Jan Pošvář

26.11.2019 07:36 Reaguje na Jan Šimůnek
Nemáte pravdu. Nejvíce by to mohlo být znatelné u přímého prodeje vajec, ale zdražení se nepotvrdilo. Ty obchody, co již dnes nenabízejí klecové vejce, prodávají halové za stejnou cenu. Co se výrobků z vajec týká, navýšení nákladů se dá mluvit o navýšení nákladů v jednotkách halířů.
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.11.2019 12:04
Až na to, že ty "alternativní" systémy jsou výrazně dražší a promítly by se i do ceny finálních produktů. Pochopitelně, lidem s poslaneckými platy to může být šumafu.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist