https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/klimaticka-konference-ucinila-drobne-kroky-vpred-pro-zachranu-klimatu-je-to-ale-stale-malo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Klimatická konference učinila drobné kroky vpřed, pro záchranu klimatu je to ale stále málo

14. listopadu 2021 | Strana zelených
Zelení vítají pokrok, kterého bylo dosaženo na konferenci OSN o klimatu COP26 v Glasgow. Zlepšení emisních závazků některých zemí, nové mezinárodní iniciativy týkající se postupného ukončení těžby ropy a zemního plynu a dokončení souboru pravidel Pařížské dohody přiblížily svět o několik zoufale potřebných kroků k řešení klimatické krize. „I tak je ale výsledek zklamání. Situace je natolik vážná, že potřebujeme nikoli několik kroků správným směrem, ale rychlý běh věcí,“ uvedl spolupředseda Zelených Michal Berg.

„Navzdory intenzivnímu lobbingu ze strany fosilního průmyslu konečně mezinárodní smlouva jasně pojmenovává fosilní paliva jako problém. Je však nepřijatelné, že několik zemí včetně Číny, Indie a Íránu na poslední chvíli konečný text zmírnilo, aby se vyhnuly pevným závazkům ohledně postupného ukončení těžby uhlí,“ dodal.

Jako Zelení budeme i nadále podporovat snahu o rychlé ukončení využívání fosilních paliv. „Nová česká vláda by měla jasně stanovit konec těžby uhlí do roku 2030 a plán transformace našeho hospodářství směrem k uhlíkové neutralitě do roku 2050 a tyto závazky zanést do našeho právního řádu,“ uvedl Michal Berg.

Závazky oznámené v Glasgow by – pokud by byly plně realizovány – umožnily světu omezit globální oteplení pod dva stupně. To je mnohem lepší než zhruba tři stupně, které byly ještě relativně nedávno ve hře. Nicméně i teplota blížící se dvěma stupňům by stále znamenala nepřijatelné ničení životů a ekosystémů, zejména v nejzranitelnějších komunitách na globálním Jihu.

Po konferenci COP26 musí svět zvýšit úsilí o řešení klimatické krize. Všechny země musí sladit své emisní závazky s omezením globálního oteplení na 1,5C. Bohaté země, ke kterém v globálním měřítku patří i Česko, musí zvýšit mezinárodní financování v oblasti klimatu, aby pomohly chudým zemím omezit emise, přizpůsobit se dopadům klimatu a kompenzovat škody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist