Klára Hrdá "> Klimatická změna a agroekologie hrou V Městské knihovně se představí originální vzdělávací komiks a desková hra - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/klimaticka-zmena-a-agroekologie-hrou-v-mestske-knihovne-se-predstavi-originalni-vzdelavaci-komiks-a-deskova-hra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AMPI: Klimatická změna a agroekologie hrou V Městské knihovně se představí originální vzdělávací komiks a desková hra

13. listopadu 2023 | AMPI
Autor: Klára Hrdá, tel: 773474606
Jak přiblížit současná složitá témata mladé generaci? To je někdy tvrdý oříšek. Nad tím se zamýšlel i mezinárodní tým Agroecology Youth Education for Future (AYE), v němž nechybělo ani české zastoupení. Jedná se o jedinečnou iniciativu na evropské úrovni, která směřuje k environmentální udržitelnosti a podporuje občanské a sociální dovednosti. Výstupem jejich spolupráce je komiks, na jehož námětu se podíleli také studenti středních škol ze 6ti zemí, a desková karetní hra s unikátním mechanismem. Společným tématem obou výstupů je agroekologie a klimatická změna.
“11. prosince budou mít zájemci možnost potkat na jednom místě všechny tvůrce velkého gamifikačního agroekologického projektu. Zároveň si sami vyzkouší rozmanitost a přesah inovativní deskové hry PLANETA A, a to jak v češtině, tak i v angličtině spolu s našimi zkušenými průvodci. Zlatým hřebem pak bude mezinárodní simultánně překládaný workshop, který provede účastníky kreativním procesem vzniku agroekologického komiksu Cesta k zeleným horizontům,” říká Jan Tomešek, jeden z autorů a člen organizace Asociace místních potravinových iniciativ.

Slavnostní křest, workshop i výstava

V pondělí 11. prosince od 17 do 19 hodin proběhne v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze – Velký Mlýn v Libni slavnostní křest karetní kooperativní hry o agroekologii “Planeta A”. Účastníci se tu potkají s jejími tvůrci a na vlastní kůži si zkusí vyřešit nejpalčivější globální problémy současnosti. Akce je určená zejména pro všechny učitele, pedagogy volnočasového vzdělávání, rodiče nebo teenagery, ale i další nadšence do komiksů a deskových her. Hru lze využít doma, při výuce ve škole, nebo s partou kamarádů.
„Na programu je také workshop o vzniku komiksu Cesta k zeleným horizontům. Tvůrci z řeckého studia Addart účastníky provedou procesem tvoření komiksu od hledání prvních nápadů se stovkou učitelů, odborníků i teenagerů, přes první skici a příběhy, až po výsledné dílo. Workshop bude simultánně tlumočený do češtiny. V prostoru knihovny proběhne také panelová výstava anglické i české verze tohoto unikátního komiksu s tématikou klimatických změn,“ doplňuje Jan Tomešek z AMPI.
V průběhu akce bude možné prozkoumat rovněž širokou nabídku a záběr témat, jimž se věnuje organizace AMPI – Asociace místních a potravinových iniciativ. Posláním AMPI je podporovat blízký vztah lidí ke krajině, v níž žijí a která je živí. Zájemci se tu mimo jiné dozví, co AMPI může nabídnout jednotlivcům, školám i dalším organizacím či institucím.

Desková hra Planeta A
Desková karetní hra s unikátním mechanismem Planeta A hráčům umožňuje vyřešit nejpalčivější globální problémy současnosti a přiblížit jim téma agroekologie hravou formou. Vznikala již od roku 2021 v rámci mezinárodní spolupráce neziskových organizací z Francie, Itálie, Řecka, Srbska, Turecka a Česka, které svou činností zpřístupňují témata ekologického zemědělství, potravinové suverenity, komunitu podporovaného zemědělství (KPZ) i osvětu v rámci klimatických změn. Samotný projekt Agroecology Youth for Europe je zaštiťován programem ERASMUS+. Hra bude volně přístupná na webových stránkách www.asociaceampi.cz.

Komiks Cesta k zeleným horizontům/ “Journey to Green Horizons”
Jedná se o unikátní kolektivní dílo vytvořené stovkou pedagogů, studentů a ilustrátorů ze 6 různých zemí, které vzniklo během projektu Agroecology Youth Education for Future. Tito lidé se společně sešli u tématu agroekologie a hledali způsob, jak ho uchopit kreativním a zábavným způsobem. Pedagogové vnesli do procesu obsah: problematiku agroekologie v širokém slova smyslu a ve všech souvislostech. Studenti pak tento obsah převedli do kreativních skic příběhů, které zobrazují jejich chápání agroekologie. Jejich nápadů a skic se nakonec chopili profesionální vypravěči a ilustrátoři, kteří příběhy ztvárnili v komiksu.
Na projektu spolupracovalo známé řecké designové a herní studio AddArt. Na začátku října tým AddArt vzniklé grafické dílo úspěšně prezentoval v řeckém Thesalloniki na festivalu animovaných filmů a jeho kvality si všimla i americká stanice FOX TV.


Program akce Jak objevovat svět čtením komiksů a hraním her?
17:00 - 17:30 – Úvodní slovo a slavnostní křest
17:30 - 18:00 - Workshop – Jak se tvoří komiks o agroekologii
17:00 - 19:00 - Hraní deskové hry Planeta A

Výstava komiksů Cesta k zeleným horizontům/ “Journey to Green Horizons”
11. - 12. 12. 2023, Městská knihovna v Praze – Velký Mlýn


Bližší informace:
Komiks v angličtině:
https://hub.urgenci.net/resource/journey-to-green-horizons-comicbook
Promo video ke komiksu: https://youtu.be/q7xbJxD-13E
Více o projektu AYE:
https://www.asociaceampi.cz/co-delame/agroecological-youth-education-for-future/
Studio AddArt:
https://www.addart.gr/

Asociace AMPI vznikla v roce 2014, aby podporovala blízký vztah lidí ke krajině, ve které žijí a která je živí. AMPI vzdělává všechny generace o environmentálních a sociálních aspektech výroby a spotřeby potravin. Zastřešuje rozvoj místních potravinových iniciativ v ČR. Koordinuje národní síť komunitou podporovaného zemědělství – KPZkoALICE, která propojuje zemědělce a spotřebitele ke vzájemné spolupráci a podpoře. Více na asociaceampi.cz a kpzinfo.cz
Kontakt pro novináře:
Klára Hrdá
PR specialistka
Email: klara.hrda.ofi@gmail.com
Tel: 773474606Připravované akce Asociace místních potravinových iniciativ (AMPI)
Leden až březen 2024

19. ledna 2024, Mrkev v zimě vol. 3, Impact Hub Brno
Festival spolupráce mezi zemědělci a spotřebiteli

1.- 2. března 2024, VI. ročník Symposia Živé zemědělství, Národní zemědělské muzeum v Praze
Symposium přinese inspirativní přednášky a workshopy řady inspirativních tuzemských a zahraničních řečníků, prostor pro neformální rozhovory o budoucnosti zemědělství či zajímavé příklady dobré praxe. Budeme se věnovat ekologickému zelinářství, a hlavně budeme slavit! Stoleté výročí biodynamického zemědělství, 15 let od založení hnutí Komunitou podporovaného zemědělství v ČR a 10 let existence Asociace AMPI!
To si nemůžete nechat ujít!
https://www.asociaceampi.cz/co-delame/symposium/


Klára Hrdá, tel: 773474606
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist