https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/klimaticky-balicek-ma-snizit-oteplovani-ale-take-zbavit-evropu-energeticke-zavislosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Klimatický balíček má snížit oteplování, ale také zbavit Evropu energetické závislosti

8. června 2022 | Česká pirátská strana
Europoslanci dnes hlasují o klíčových opatřeních pro snížení evropských emisí o 55 % do roku 2030 tzv. Fit for 55. Podle europoslance Mikuláše Peksy se tak Green Deal uvádí do praxe a teď máme jedinečnou šanci ovlivnit jeho konkrétní úpravy. Velkou roli v tomto procesu bude hrát české předsednictví Rady EU, které začne za necelý měsíc. Dnešní návrhy se týkají letectví, automobilů, využívání půdy či zřízení nového sociálního fondu.

„Balíček Fit for 55 má snížit závislost evropské energetiky na fosilních palivech, včetně plynu a ropy z Ruska. Konečně se posunujeme ke schvalování konkrétních prováděcích postupů, které uvedou Green Deal v život. České předsednictví v Radě tak bude mít za úkol vyjednat dohodu s Evropským parlamentem, díky kterým přejde Evropa postupně na větší podíl obnovitelných zdrojů,“ vysvětluje Peksa. Evropa díky balíčku získá dodatečné prostředky na investice a řešení sociálních dopadů energetické krize.

„Díky balíčku tak umožníme větší části společnosti, včetně malých podnikatelů nebo domácností, efektivnější zapojení do moderní energetiky a profit v podobě větší soběstačnosti, energetických úspor nebo bezpečnosti dodávek,“ doplňuje Dana Balcarová, pirátská expertka na energetiku a ochranu životního prostředí. Právě Balcarová ve Sněmovně a Uhelné komisi, ještě před válkou na Ukrajině, dlouhodobě prosazovala urychlený odklon od fosilních paliv.

„Je důležité si uvědomit, proč tohle všechno děláme. Díky celosvětové Pařížské klimatické dohodě máme jasně určeno, kolik skleníkových plynů můžeme v Česku a v Evropě vypustit do atmosféry. Víc tam prostě pustit nemůžeme, protože si tím nenávratně ničíme planetu. Pokud se tedy někdo vypustí více oxidu uhličitého, někdo jiný zase musí nějaký oxid uhličitý ušetřit,“ upozorňuje Peksa.

„Nechceme investovat zbytečně prostředky do projektů, skrze které nakonec profituje Putinův Gazprom. Proto jsme podpořili ty varianty změn, které nepočítají s navyšováním prostředků pro tradiční plynařské projekty. To považujeme za plýtvání peněz evropských daňových poplatníků,“ dodává europoslanec Mikuláš Peksa.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist