https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/koalice-na-brne-stred-nemysli-na-boj-proti-horku-a-suchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených Brno: Koalice na Brně-střed nemyslí na boj proti horku a suchu

20. prosince 2018 | Strana zelených Brno
Na dnešním zasedání Zastupitelstva městské části Brno-střed předložila koalice složená z ODS, ANO a KDU-ČSL návrh rozpočtu městské části na rok 2019. Zastupitelský klub Strany zelených se rozhodl, že návrh nepodpoří. I přesto však zastupitelé rozpočet schválili. “Vadí nám, že ačkoliv koalice na platy nově uvolněných zastupitelů schválila 2,4 milionu korun, tak se v rozpočtu nenašly žádné prostředky na boj proti vedru a suchu. Přitom letošní provozní rozpočet je oproti loňskému vyšší bezmála o 25 milionů korun. Ty však nové vedení městské části použilo raději na vyšší odměny pro radní,” vysvětlila předsedkyně zastupitelského klubu Zelených a bývalá místostarostka pro životní prostředí Jasna Flamiková.

Úpravami veřejných prostranství a novými výsadbami zeleně lze přitom docílit toho, že dešťová voda nebude odtékat do kanalizace, ale pomůže v létě ochlazovat město. Takové výdaje však koalice do rozpočtu nezařadila. “Právě v centru města jsou teploty nejvyšší a způsobují zdravotní problémy především seniorům, kardiakům a dětem,” uvedla Jasna Flamiková.

Podle Flamikové se přitom v období veder podle některých studií zvyšuje úmrtnost až o třicet procent. “Vysoké teploty ale mají dopad na každého z nás, stačí si připomenout letošní léto. Snižuje se například pracovní výkonnost, soustředění, zvyšuje nehodovost. Do budoucna se navíc situace bude zhoršovat, je tedy nutné do úprav a rozšiřování zeleně investovat co nejdříve, abychom v létě nemuseli z města utíkat,” myslí si Jasna Flamiková.

Zelení varují také před prudkými přívalovými dešti, které měnící se změna klimatu přinese a které mohou způsobit značné škody. “Současný objem kanalizační sítě nedokáže dešťovou vodu v této intenzitě odvést. Své o tom vědí například v Kodani, kde dvouhodinová srážka v roce 2011 způsobila škody na infrastruktuře více jak 800 milionů eur. Tato opatření by se proto měla stát součástí přípravy městské části Brno-střed na krizové situace a rozpočet by s nimi měl počítat,” uzavřela Jasna Flamiková.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist