https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/koalicni-smlouvu-dnes-podepsali-zastupci-tri-spolupracujicich-stran
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Koaliční smlouvu dnes podepsali zástupci tří spolupracujících stran

28. října 2020 | Liberecký kraj
Liberecký kraj má novou koalici na další 4 roky. Z krajských voleb, které se uskutečnily 2. a 3. října po vyjednáváních vzešla koalice Starostů pro Liberecký kraj, České pirátské strany a Občanské demokratické strany. Dnes zástupci těchto politických stran a hnutí podepsali Koaliční smlouvu pro volební období Zastupitelstva Libereckého kraje 2020-2024.

„Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Složení koalice odráží naši představu o spolupráci, respektuje rozhodnutí voličů v krajských volbách a je postaveno na podobném vnímání problémů kraje a jejich řešení. Koaliční partneři se shodli na tom, že první úprava Programového prohlášení bude projednána do konce března 2021 a bude vycházet ze skutečnosti a dopadů pandemie koronaviru COVID-19 do rozpočtu kraje na rok 2021. Čekají nás čtyři roky společné práce pro kraj. Přeji si, aby to byly čtyři roky, ve kterých dostojíme Masarykovým slovům: „Svět stál a stojí na práci, ne na náladě, svět udržuje se jen prací, a to prací drobnou, prací stálou„,“ uvedl zástupce vítězné strany v kraji a současný hejtman Martin Půta.

„Jsme rádi, že se podařilo uzavřít tuto koalici. Pevně věřím, že bude také tak úspěšná, jako byla ta předchozí, ve které byla ODS rovněž zastoupena, i když již nyní víme, že nás nečekají lehké časy,“ řekl lídr Občanské demokratické strany a předseda zastupitelského klubu v Libereckém kraji Dan Ramzer.

"Dnes jsme svými podpisy uzavřeli společnou koaliční smlouvu, jsme za to rádi a těšíme se na spolupráci. Máme před sebou řadu společných úkolů. Zmíním v dnešní nelehké době jeden z nich. Chtěl bych zavést systém sdružených nákupů kraje. Věřím, že nám to přinese úspory v provozních nákladech. Uděláme vše pro to, aby se nám podařilo splnit maximum cílů programového prohlášení," sdělil Zbyněk Miklík, lídr České pirátské strany za Liberecký kraj.

Koaliční smlouva má šest stran a je rozdělena na dvanáct článků, které se věnují rozměrům spolupráce a také složení devítičlenné Rady Libereckého kraje. Pět členů rady bude mít vítězná strana Starostové pro Liberecký kraj. Po dvou členech bude mít jak Občanská demokratická strana, tak hnutí Česká pirátská strana. Podle smlouvy koalice navrhuje, aby hejtmanem Libereckého kraje byl Martin Půta, který tak obhájí tento post. Statutárním náměstkem hejtmana pro resort dopravy by měl být Jan Sviták. Náměstkem hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu by se měla stát Květa Vinklátová. U náměstka hejtmana pro resort sociálních věcí je navrženo jméno stávajícího radního Petra Tulpy. Členem rady kraje pro hospodářský a regionální rozvoj, evropské projekty, územní plánování a rozvoj venkova by měl být Jiří Ulvr. Místo náměstka hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky by měl zastat Zbyněk Miklík. Členem rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství by měl být Václav Židek. Náměstkem hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost by dle znění koaliční smlouvy měl být Dan Ramzer a Vladimír Richter by měl jako člen rady zastat resort zdravotnictví. Čtyři stávající radní tak budou v práci krajského radního Libereckého kraje dále pokračovat.

Na Koaliční smlouvu navazuje Programové prohlášení, které vymezuje základní programový rámec pro činnost Rady Libereckého kraje v letech 2020-2024.

V krajských volbách se se ziskem 38,57 % umístili na prvním místě Starostové pro Liberecký kraj. Získali 22 mandátů v Zastupitelstvu Libereckého kraje, čímž si o 4 polepšili. Druhé místo patří hnutí ANO 2011, jež získalo 17,85 %, tedy 10 zastupitelských mandátů, což je o jeden víc, než mělo dosud. Třetí příčku vybojovala Česká pirátská strana s 9,86 %, a to jí vyneslo 5 mandátů. Stejný počet křesel v zastupitelstvu získala i Občanská demokratická strana, pro niž hlasovalo 8,59 % voličů. Posledním hnutím, které překonalo 5% kvórum a získalo 6,09 %, tedy 3 mandáty, je Svoboda a přímá demokracie. Volební účast v Libereckém kraji dosáhla 40,41 %.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist