https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kocka-divoka-osidlila-doupovske-hory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Rys ostrovid z.ú.: Kočka divoká osídlila Doupovské hory

10. března 2020 | Rys ostrovid z.ú.
Autor: Jiří Sochor - Rys Ostrovid z.ú., tel: 603906282
Po nedávné zprávě ze Šumavy o počtu rysů, je tu další dobrá zpráva. Domněnky se mění v realitu, Kočka divoká trvale osídlila vojenský újezd Hradiště v Doupovských horách.
Kočka divoká společně s rysem jsou jediní zástupci kočkovitých šelem v České republice. Její novodobý výskyt byl do nedávna pouze sporadický, a to převážně v oblasti Šumavy a Beskyd.
Tento fakt je minulostí. V posledních dnech byla zaznamenána ve vojenském prostoru Hradiště již čtvrtá lokalita, kde byla na fotopast tato šelma zachycena. Poslední záběry z fotopastí jsou navíc velmi zdařilé a zcela výjimečné.
V tuto chvíli probíhá kočičí říje, jedinci vykazují zvýšený pohyb i mimo své domovské okrsky. Zejména kocouři se potulují daleko za hranicí svého teritoria. Na jedné z lokalit bylo fotopastí v posledních dnech prokázáno, že se zde střídavě vyskytuje samec i samice, což je do budoucna pozitivní zpráva.
Od léta bylo v tomto prostoru, který spravují Vojenské lesy ČR, vyfoceno 5 různých jedinců, další pozorování hlásí samotní pracovníci VLS. Vzhledem k tomuto počtu lze odhadovat, že by oblast mohlo obývat 10 – 20 jedinců.
Tento objev mohl být proveden jen díky cílenému monitoringu možného výskytu kočkovitých šelem, který provádějí Vojenské lesy ČR od roku 2019 a smluvně jej zajišťuje Jiří Sochor z organizace RYS OSTROVID z.ú.
První indicie o možném výskytu v této oblasti však sahají již do roku 2013, kdy byl nalezen uhynulý jedinec, který zřejmě vykazoval znaky Kočky divoké. Bohužel nejsou zprávy, zda byla provedena druhová analýza.
Na základě zjištěných skutečností, proběhla informativní schůzka zástupců VLS z divize Karlovy Vary a organizací zajišťující monitoring. Byl zde dohodnut další postup monitoringu Kočky divoké a prezentace výskytu pro ostatní zaměstnance vojenského újezdu Hradiště.
Výskyt Kočky divoké ve vojenském újezdu Hradiště potvrzuje unikátnost a vyjímečnost této krajiny.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist