Lukáš Pololáník "> Kočkaři, pozor na ventilačky! Co vašim mazlíčkům hrozí a jak je ochránit? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kockari-pozor-na-ventilacky-co-vasim-mazlickum-hrozi-a-jak-je-ochranit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

PetExpert: Kočkaři, pozor na ventilačky! Co vašim mazlíčkům hrozí a jak je ochránit?

5. května 2023 | PetExpert
Autor: Lukáš Pololáník
Jaro je tu a s ním přichází čas otevřených oken a ventilací. Kočkaři si ale musejí dát pozor na to, že právě oblíbené ventilačky představují pro jejich miláčky vážné riziko. Zvědavé kočky se jimi snaží dostat ven, jen málokdy však skončí nezaklíněné. Následky skřípnutí v úzkém prostoru vyklopeného okna bývají vážné až fatální. Prevence v podobě ochranných mřížek je přitom otázkou pár stokorun.

Po vlhkých a chladných měsících se s příchodem jara ve velkém otevírají na domech a bytech oblíbené ventilačky, aby si lidé konečně užili svěží vzduch. Pokud s vámi však domácnost sdílí kočka, zbystřete. „Právě otevřené ventilačky pro naše domácí šelmičky představují velké nebezpečí. Kočka je tvor velice zvídavý, a proto je otevřená ventilace opravdu velké lákadlo. Bohužel může pokus zdolat tuto štěrbinu zvířeti způsobit vážná zranění, často dokonce fatální,“ upozorňuje Bedřich Synek, ředitel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků a jejímž pojistitelem je ČSOB Pojišťovna.

Syndrom sklápěcího okna

Zní to sice trochu jako nemoc, ale ve skutečnosti se jedná o označení souboru zranění, která typicky vznikají při uvíznutí kočky v prostoru ventilace. Mezi ně patří například zhmožděniny, zlomeniny, ale i poškození vnitřních orgánů. Kočka se samozřejmě snaží nacpat do větší mezery u vršku okna, vahou ale zapadne hlouběji do úzkého prostoru a tam se zaklíní. Dostane se tak do šoku, začne sebou škubat a skřípne se ještě víc. Tím se jí sníží krevní průtok do zadní části těla a v důsledku změny proudění krve, ale i vnitřních zhmožděnin tkání dochází k tvorbě sraženin. Ty mohou ucpat cévy a dostaví se embolie, případně kvůli špatnému zásobování krví začnou odumírat tkáně ve skřípnuté části těla.

Není to maličkost, k veterináři rozhodně jděte

Pokud najdete svou kočku zaklíněnou ve ventilačce, ihned po vyproštění ji zavezte k veterináři, a to i tehdy, kdy se zvíře zdá na první pohled naprosto v pořádku. Vnitřní zranění nemusejí být totiž na první pohled patrná. „Zvíře si může z nepěkného zážitku odnést trvalé následky v podobě mechanického poškození pohybového aparátu, obvyklé jsou však i potíže neurologického charakteru. Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho byla kočka zaklíněná,“ podotýká Bedřich Synek s tím, že máte-li pro domácího mazlíčka sjednáno pojištění, po finanční stránce můžete být v klidu a dopřát své kočičce potřebnou péči i v případě závažnějších následků.

Opatrnost mnohdy nestačí, vsaďte na zábrany

S kočkou v domácnosti se tedy rozhodně nevyplatí nechávat otevřené ventilačky bez dozoru. Nelze ale spoléhat, že je vždy osobně uhlídáte, proto je k nezaplacení prevence. Skvěle poslouží ochranné mřížky na výklopná okna. Mřížka zakryje celý volný prostor ventilace na okně a zajistí tak zvídavé kočce bezpečí. A pořídíte ji obvykle za cenu kolem stokoruny až dvou. Rovněž existují pojistky, kterými lze prostor ventilace nastavit tak, aby se do prostoru ani mrštná kočka nedostala.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist