https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/komentar-dany-balcarove-aktualizace-narodniho-programu-snizovani-emisi-cr-je-i-nadale-nedostatecna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Komentář Dany Balcarové: Aktualizace Národního programu snižování emisí ČR je i nadále nedostatečná

16. prosince 2019 | Česká pirátská strana
Vláda v pondělí projednala Aktualizaci Národního programu snižování emisí ČR. Zpráva uvádí, že Česká republika dodržuje stávající národní emisní stropy a klesá množství vypouštěných emisí. Ve skutečnosti jde o porovnávání aktuální ekonomiky s průmyslovou érou převládající na našem území až do 90. let. Vládou zmiňovaný pokles emisí nevyvolala dobrá klimatická politika státu, ale pád neefektivního a zastaralého průmyslu. Pravdou je, že od roku 2010 vypuštěné emise stagnují, v posledních letech dokonce mírně rostou.

V Národním programu snižování emisí navrhuje Ministerstvo životního prostředí snížení oxidů dusíku až o 5 000 tun ročně pomocí nárůstu užívání obnovitelných zdrojů. Problém ale je, že platný Národní klimaticko-energetický plán ČR požaduje navýšení obnovitelných zdrojů energie jen na 22 procent do roku 2030. Tento cíl je tak nízký, že nemotivuje k dostatečně rychlému využití obnovitelných zdrojů. Absurdní je, že se vláda ČR v tuto chvíli vzdává jakékoliv kontroly nad uhelnou elektrárnou Počerady, která produkuje kolem 5 500 tun oxidů dusíku.

Národní program snižování emisí ČR bohužel nepřináší ani dostatečný pokrok na lokální úrovni. Piráti v této oblasti navrhují opatření na omezení topení uhlím v lokálních topeništích. Zejména zvýšení daně z uhlí či možnost plošného omezení spalování uhlím tak, jak to má například sousední Polsko.

Je třeba, aby byla Česká republika proaktivní ve snižování své závislosti na těžbě uhlí a zaváděla plošné využívání obnovitelných zdrojů energie. Dle vědecké zprávy IPCC je nezbytné snižovat celosvětově emise minimálně o 7, 6 procent ročně. Piráti požadují, aby k tomuto snižování začala ČR také přispívat. Minulý týden se premiér Babiš v Bruselu zavázal k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. V souvislosti s tímto cílem poskytne Evropská komise až 100 miliard eur, tedy 2,5 bilionu korun, na sociální a hospodářskou obnovu regionů devastovaných těžbou uhlí. Pro Piráty bude zásadní, aby tyto ohromné prostředky byly v ČR využity efektivně a transparentně a současně pracovaly proti sociální nerovnosti ve zmíněných regionech.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist