https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/komentar-dany-balcarove-na-co-by-se-melo-ministerstvo-zivotniho-prostredi-zamerit-v-roce-2021-pirati-zadaji-lepsi-ochranu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Komentář Dany Balcarové: Na co by se mělo Ministerstvo životního prostředí zaměřit v roce 2021? Piráti žádají lepší ochranu půdy a pitné vody, stopku řepce i šetrnější hospodaření

Ministerstvo životního prostředí by si mělo do roku 2021 stanovit splnitelné závazky a dohnat resty, které měly být už dávno hotové. Je to důležité nejen pro naši přírodu, lesy, ochranu pitné vody, ale také zemědělce a budoucí konkurenceschopnost země. Začátek roku je obdobím naděje, kdy lze započít změny k lepšímu a poučit se z předešlých neúspěchů, právě k tomu tak resort vyzývám, nejen jako předsedkyně Výboru pro životní prostředí, ale i jako běžná občanka, které záleží na stavu našeho prostředí.

* Hlavním úkolem pro rok 2021 bude urychlení zavedení opatření pro ochranu klimatu a souvisejících adaptačních opatření: Je to důležité i proto, že zdravá půda a krajina budou odolnější ke klimatickým extrémům jako jsou dlouhotrvající sucha či přívalové deště. Ministerstvo slíbilo předložit do konce roku tzv. protierozní vyhlášku, která by měla nastavit ochranu půdy před vodní a větrnou erozí. To bohužel nesplnilo. Erozí je přitom u nás ohrožena více než polovina zemědělské půdy, z níž ročně vlivem eroze zmizí 21 milionů tun ornice. Takto obrovská ztráta se následně musí dohánět chemií, která se ale splachem z polí dostává do řek a vsakováním do podzemních vod.

* Změny způsobu hospodaření na zemědělské půdě a v lesích: Ač tato oblast patří spíše do resortu zemědělství, projevuje se špatná praxe při hospodaření na zemědělské půdě a v lesích při narušování biodiverzity české krajiny. Ročně mizí například desetitisíce ptáků a v důsledku intenzivního zemědělství a polí plných řepky a kukuřice rapidně klesají počty motýlů, brouků, čmeláků a včel. Finanční prostředky, které v příštích letech obdrží stát z Evropské unie, je nutné využít na podporu biodiverzity a plošné zádrže vody v krajině. Naopak ostře by se Ministerstvo životního prostředí mělo vymezit proti megalomanským stavbám typu kanál Dunaj-Odra-Labe.

* Ochrana a prevence znečištění vodních zdrojů: Předcházení ekologických havárií a šetření jejich příčin se musí zásadně zlepšit, aby nedošlo k opakování situace, kterou již řadu měsíců sledujeme okolo otravy na řece Bečvě. Nedělám si ale velké naděje, že by ministerstvo pod současným vedením v těchto tématech nějak zvláště pokročilo, skutečné řešení přijde až s novou vládou, jíž chtějí být Piráti součástí.

Kdybych měla vše shrnout, přeji nám v tomto roce zdravé lesy a půdu, dostatek vody v krajině a přijetí plánu na rychlé ukončení spalování uhlí v českých elektrárnách. Vím, je to práce na roky. I proto jsou toto témata, se kterými půjdou Piráti do voleb 2021.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist