https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/komentar-dany-balcarove-turow-ohrozuje-zasoby-podzemni-vody-v-cesku-hladina-vody-v-oblasti-klesla-kvuli-tezbe-jiz-o-60-metru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Komentář Dany Balcarové: Turów ohrožuje zásoby podzemní vody v Česku, hladina vody v oblasti klesla kvůli těžbě již o 60 metrů

Vláda dnes projedná další materiál týkající se polského hnědouhelného dolu Turów a jeho vlivu na české území. Průběžné výsledky probíhajícího projektu České geologické služby potvrzují jednoznačný negativní vliv dolu na podzemní vody na českém území. Podle zveřejněných dat hladina podzemní vody klesla místy o více než 60 metrů a s postupující těžbou se situace bude nadále zhoršovat. Piráti proto prostřednictvím projednávání záležitosti na sněmovním Výboru pro životní prostředí přiměli vládu na situaci reagovat a podat žalobu proti Polské republice k Soudnímu dvoru EU.

Zatímco Polsko dál v rozporu s evropskou legislativou těží, česká strana nese důsledky, platí nákladný monitoring a bude muset zajistit pro obyvatele regionu vodu. V obci Uhelná, která je na dohled dolu, mi místní obyvatelé osobně potvrdili, že se již teď potýkají nejen s úbytkem podzemní vody, ale trpí také hlukem, prachem a prudkým nočním světlem z těžby. Poškozování životního prostředí i narušování kvality života našich občanů při soustavném porušování evropského práva pokládám za nepřijatelné.

Provozovatel těžby i elektrárny, polská státní společnost PGE, nepřipouští variantu utlumení nebo ukončení těžby v Turówu dříve než v roce 2044. Polsko chce zároveň čerpat obrovské prostředky z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci (JTF), který je ale určen pro regiony postižené zavíráním neudržitelných uhelných elektráren a dolů. Případné ohrožení Polska v zásobování energie přitom vyvrací i polská studie (Achieving the goal. Coal phase-out in the Polish power sector) z ledna letošního roku, na kterou upozornil pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. Celé kauze se budeme i nadále věnovat.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist