https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/komentar-dany-balcarove-vlada-jedna-o-50kilometrovem-privadeci-vody-na-olomoucko-trubka-ale-navrat-vody-do-krajiny-nevyresi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Komentář Dany Balcarové: Vláda jedná o 50kilometrovém přivaděči vody na Olomoucko, trubka ale návrat vody do krajiny nevyřeší

2. listopadu 2020 | Česká pirátská strana
Vláda ČR na své dnešní jednání zařadila projednání posílení vodních zdrojů v povodí Horní Moravy vodou z povodí Odry. Jedná se o plán vybudování přivaděče vody pro průmysl, zemědělství a pitnou vodu ze Slezské Harty na Olomoucko, Přerovsko a Hanou. Podle odhadů má jít o 48 kilometrů dlouhou stavbu. Pokud budeme sucho řešit tímto způsobem, tak bude česká krajina stále více vysychat. Pirátský plán Vodu řešíme teď přistupuje k nedostatku vody komplexně a podporuje opatření, která v krajině vodu zadrží.

Vodu je potřeba zadržovat v krajině především plošně, přímo v lese, na polích a všech ostatních místech. A ano, když je to nadále potřeba, tak pak stavět potrubí k velkým odběratelům a městům. V neposlední řadě je důležité si uvědomit, že opatření sloužící k opravdové zádrži vody v krajině, když jsou správně provedená, slouží zároveň ke zmírnění důsledků bleskových povodní – a s tím nám navrhované trubky opravdu nepomohou.

Myšlenka realizace cca 50 km přivaděče vody ze Slezské Harty je sice méně problematická než nápad budovat novou přehradu pod Jeseníky nebo donekonečna prohlubovat vrty pro odběry podzemních vod. Ale je to zase jenom trubka, ze které se má voda dostat do kohoutů továren, postřikovačů na jednotlivá pole a možná do kohoutků domácností. V žádném případě nevrátí vodu do krajiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

3.11.2020 12:43
Jsem zvědav která "trubka" Zajistí mimo toho přivaděče v dohledné
době dostatek vody pro zmíněnou oblast. Možná to budou zase jenom
cisterny s vodou a čekání na déšť. Piráti mi tak připomínají
obchodníka s deštěm, který si za slib deště přišel na hezké jmění.
Pak zmizel a zůstalo to na přírodě. Jiní se snaží o rychlou a jistou
nápravu a ne pouze na sliby a teoretická řešení. Vidim, že je paní
političkou na svém místě a slibem přece nikoho nezarmoutí.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist