Aleš Miklík "> Komentář ke jmenování nového ředitele Lesů ČR - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/komentar-ke-jmenovani-noveho-reditele-lesu-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Komentář ke jmenování nového ředitele Lesů ČR

29. listopadu 2022 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Komentář lesnického odborníka Jaromíra Bláhy k informaci Hospodářských novin, podle které se novým ředitelem státního podniku Lesy ČR stane Dalibor Šafařík: https://archiv.hn.cz/c1-67143280-ministr-predstavi-nejvyssiho-statniho-lesnika-hn-prinaseji-jmeno-i-reakce-expertu

"Dalibor Šafařík není jméno, které by samo o sobě vzbuzovalo naději na nějakou převratnou změnu ve vedení státního podniku Lesy ČR směrem k šetrnějšímu hospodaření a rychlejší adaptaci lesů na změny klimatu. Během jeho působení na pozici brněnského krajského ředitele jsme tam nějakou pozitivní změnu směrem k přírodě blízkému hospodaření nepozorovali. Tedy můžeme jen doufat, že veřejnost příjemně překvapí a zajistí plnění programového prohlášení vlády, které obsahuje řadu pozitivních bodů, například "ve státních lesích zásadně upřednostníme v rámci jejich hospodaření mimoprodukční funkce lesa". To ostatně bylo i podmínkou výběrového řízení, tak uvidíme, nakolik myslí vláda své programové prohlášení vážně.

K naplnění programového prohlášení vlády by Lesy ČR měly zejména začít respektovat chráněná území a přestat v nich hospodařit jakoby to byly komerční lesy a v lesích hospodářských zavést přírodě blízké hospodaření, zejména nedělat holoseče a již vzniklé holiny nezalesňovat umělou výsadbou, ale dát prostor přirozenému zmlazení a takzvaným přípravným dřevinám jako jsou bříza, jeřáb, osika ad. To ale nepůjde bez výrazného snížení stavů přemnožené spárkaté zvěře, která většinu mladých listnatých stromků spase. Lesy ČR by měly začít hospodařit s cílem posílit biodiverzitu včetně zvětšení rozlohy lesů ponechaných samovolnému vývoji a ponechávat v lesích potřební množství starých stromů na dožití a k zetlení. Kvalitní a ohleduplné hospodaření ve veřejných lesích by Lesy ČR měly veřejnosti garantovat certifikátem FSC, který je zárukou šetrného hospodaření a adaptace lesů na změny klimatu. "


Kontakt:
Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů Hnutí DUHA, 731 463 929, jaromir.blaha@hnutiduha.cz 
Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist