Lucie Ješátková "> Komentář Mariana Jurečky: Evropa míří k nezávislosti na ruském plynu. Pro Česko je to šance na dostupné ceny energie - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/komentar-mariana-jurecky-evropa-miri-k-nezavislosti-na-ruskem-plynu.pro-cesko-je-to-sance-na-dostupne-ceny-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Komentář Mariana Jurečky: Evropa míří k nezávislosti na ruském plynu. Pro Česko je to šance na dostupné ceny energie

18. května 2022 | KDU-ČSL
Autor: Lucie Ješátková, tel: 730 575 148
Evropská komise dnes představila návrhy na posílení energetické nezávislosti Evropy pomocí rozvoje obnovitelných zdrojů a renovace budov. Marian Jurečka (KDU-ČSL), místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí upozorňuje, že naplnění strategie bude mít pozitivní dopady na Česko v podobě dostupných cen energie a příležitosti pro nová pracovní místa.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) řeší v posledních měsících ochranu domácností před raketově rostoucími cenami energie. Ty tlačí v Česku i celé Evropě zejména ruská válka proti Ukrajině a omezení dodávek zemního plynu právě z Ruska.

Evropská komise dnes představila strategii postavenou na rozvoji obnovitelných zdrojů a renovaci budov. To je příležitost i pro Českou republiku. Potřebujeme dát solární panely na střechy budov a zjednodušit proces schvalování nových projektů. Na MPSV určitě prověříme možnosti instalace fotovoltaiky na všechny vhodné střechy našich úřadů. Chceme jít příkladem a ukázat, jaké jsou výhody využití sluneční energie. Podíváme se i na možnosti využití tepelných čerpadel a úspor energie v budovách. I stát může ukázat, jak lze šetřit na výdajích za energie pomocí zateplení nebo výměny oken.

Je dobré si připomenout, že nejlevnější energie je ta, kterou vůbec nespotřebujeme. To platí pro úřední bodovy i ty obytné. Domácnost v kvalitně zatepleném domě ušetří ročně desítky tisíc korun za energie, které nebude muset nakoupit. Zvýší se také komfort bydlení. Rodinám může se zateplením pomoci program, který připravila kolegyně z vlády, ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL): NZÚ Light nabídne finance alespoň pro dílčí stavební úspory, které lze zvládnout před letošní zimou. Jen zateplení střechy sníží spotřebu energie v domě o pětinu.

Evropská komise podporuje také řešení, která nahradí zemní plyn pro vytápění budov. V Česku jsme na tom již začali pracovat: z Kotlíkových dotací, které podpoří výměnu starých kotlů, jsme vyřadili podporu kotlů na zemní plyn a zvýšili podporu pro tepelná čerpadla. Dále se budeme ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí zabývat tím, jak upravit programy podpory, aby na ni dosáhlo více českých domácností. Ruská agrese vedla ke skokovému růstu zájmu o program Nová zelená úsporám, počet žádostí na fotovoltaiku jen za první měsíce letošního roku přesáhl 10 tisíc, což se už rovná počtu žadatelů za celý loňský rok.

Výroba a instalace tepelných čerpadel, kotlů na biomasu, solárních kolektorů nebo fotovoltaických modulů je šance i pro český trh práce. Budeme se rozhodně zabývat možnostmi podpory rekvalifikace a vzdělávání tak, aby pracovní trh dokázal uspokojit hlad po rostoucí poptávce montérů.

Příležitost vidím také v produkci domácího zeleného plynu. Strategie energetické bezpečnosti Evropy REPowerEU navrhuje celoevropský cíl 35 miliard kubíků biometanu. České zemědělství se zde potkává s energetikou: domácí bioplynové stanice mohou nahradit až 10 % dodávek ruského plynu. Domácí biometan je dnes levnější než plyn z Ruska, takže jde opět o vítaný krok, který ve výsledku pomůže k dostupným cenám energie pro české domácnosti.
Lucie Ješátková, tel: 730 575 148
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist