https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/komentar-poslance-ondreje-polanskeho-hlavni-pricinou-incidentu-na-zeleznici-je-katastrofalni-zpozdeni-pri-zavadeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: Komentář poslance Ondřeje Polanského: Hlavní příčinou incidentů na železnici je katastrofální zpoždění při zavádění moderního zabezpečovacího zařízení

5. března 2019 | Pirátská strana
Série nehod a incidentů na české železnici plní v posledních týdnech stránky médií. Tyto události mají jeden společný jmenovatel: selhání lidského faktoru. To je pro dráhy samozřejmě špatná vizitka a každý z incidentů je třeba pečlivě vyšetřit. Na straně druhé je třeba se ptát, proč je na české železnici stále takový prostor pro podobná individuální selhání.

Jen v posledních dvou týdnech na Vysočině ujel vlak bez strojvedoucího, v Ejpovicích projel rychlík návěstidlo a nechybělo mnoho do srážky s osobním vlakem. Následovala pondělní srážka osobního vlaku s manipulačním na Chrudimsku. Vše vyvrcholilo dnešní ranní srážkou dvou vlaků na brněnském hlavním nádraží, při níž se zranilo 21 pasažérů.

Jsem přesvědčen, že hlavním důvodem těchto mimořádných událostí je především katastrofální zpoždění při zavádění moderního zabezpečovacího zařízení na české železnici. O nasazení zabezpečovačů typu ETCS se v ČR rozhodlo již v 90. letech, přičemž celá dodávka měla být ukončena někdy po roce 2010. Zvolený dodavatel, společnost AŽD Praha s.r.o., má však s dodáním zabezpečovacího systému kritické zpoždění.

Je rok 2019 a nasazení zabezpečovačů je stále v nedohlednu, z velké části je systém teprve vyvíjen. Apeluji proto na vládu ČR, aby s monopolním dodavatelem revidovala spolupráci a daleko důrazněji vynucovala dodržení dodacích termínů. Měli bychom si otevřeně přiznat, že nejsme schopní v rozumném časovém horizontu technicky tak náročný zabezpečovací systém uvést do provozuschopného stavu. Alternativou tak může být navázání spolupráce se zahraničními partnery, kteří úspěšně dodávají ETCS komponenty v okolních zemích.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist