https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/komentar-poslance-petra-tresnaka-vymena-predsedy-rady-eru-je-dalsi-babisuv-tah-k-posileni-vlivu-ano
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: Komentář poslance Petra Třešňáka: Výměna předsedy rady ERÚ je další Babišův tah k posílení vlivu ANO

1. srpna 2018 | Pirátská strana
Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková je v úřadu jeden měsíc a několik dní, ale po včerejšku má za sebou první výrazný oficiální počin. Vládě navrhla odvolat předsedu rady Energetického regulačního úřadu Vladimíra Outratu, kterého nahradil dosavadní člen rady Vratislav Košťál. Tento krok vlády vydává pochybnosti vzhledem k tomu, že tento bod nebyl zanesen do programu úterní vlády a informace byla uvedena až ex-post po skončení jednání. Nově jmenovaný předseda byl do rady ERÚ nominovaný hnutím ANO, zatímco odvolaný předseda byl navržen ČSSD.

Outratu, který působil jako manažer v několika plynárenských firmách, navrhl loni na pozici předsedy rady ministr za ČSSD Jiří Havlíček, a to na čtyřleté funkční období. Na začátku července Vláda ČR neschválila Zprávu o činnosti a hospodaření Energetického regulačního úřadu za rok 2017, nicméně ještě před dvěma týdny Outrata prohlásil, že chce sektor energetiky zpřehlednit a ztransparentnit. Uvedl, že na podzim chystá vydání metodiky tepla. Výměna předsedy ERÚ, i přes některé signály, proběhla poněkud překvapivě. Možná o ní věděl jen premiér Andrej Babiš, možná na výměnu přišel před vládou, když náhodou spal. Vzhledem k červencové kritice zprávy za rok 2017 je nepravděpodobné, že se ministryně k výměně odhodlala po pouhém měsíci ve funkci. Protože nový předseda Košťál byl do rady nominován za ANO, zdá se, že jde o další ze silových kroků premiéra, který se zbavuje veškerých elementů, které nemá pod kontrolou ve své straně. Aktuální krok vlády je tedy možná dalším vzkazem ČSSD: Tuhle zemi řídíme my!
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist