https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/komise-si-uvedomuje-radu-vyzev-ktere-musi-resit-ted-zalezi-jak-rikaji-pirati
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Komise si uvědomuje řadu výzev, které musí řešit, teď záleží jak, říkají Piráti

15. září 2021 | Česká pirátská strana
Pirátší europoslanci hodnotí veskrze pozitivně tradiční projev předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen o stavu Evropské unie. Podle pirátského místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji je zásadní priorita jednotný digitální trh, v projevu ale chybělo, jak se Komise chce popasovat s problémem zeměpisného blokování například přístupu k mediálním obsahům. Mikuláš Peksa zase kritizuje, že předsedkyně neupozornila na rozdíly v plnění klimatických cílů u konkrétních zemí.

„Podle von der Leyen je jednotný digitální trh klíčový pro budoucnost Evropy. Aktuálně vznikají nová pravidla pro digitální prostředí a Internet. Jedná se o zcela zásadní legislativu, která by pro nás měla být v následujícím roce prioritou. Musíme na digitální trhy vrátit konkurenční prostředí a zaručit, že občanské svobody budou dodržovány i on-line,“ říká Marcel Kolaja.

Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy měla předsedkyně zdůraznit odlišnosti v klimatických plánech některých zemí.

„Green deal byl shodou celé Evropy přijat zároveň jako evropské východisko z ekonomické krize a zároveň jako účinný nástroj k řešení klimatické krize. V projevu jsme ale neslyšeli, nakolik je realizace plánu, zejména v některých zemích, pozadu za evropskými ambicemi a cíli. Jednotlivé národní plány se od sebe velmi liší a bohužel právě ten český postrádá ambice, vize a konkrétní plány, jak zajistit, aby se finanční prostředky dostaly k těm, kteří je potřebují, a ne aby si je nacpali do kapes zástupci velkých průmyslových kolosů,“ hodnotí Peksa.

Europoslankyně Markéta Gregorová je ráda, že si Evropská komise uvědomuje závažnost aktuálních problémů na hranici s Běloruskem.

„Souhlasím s tím, že posílání migrantů na hranice s Polskem a Litvou je opravdu praktikou hybridní války ze strany Lukašenka. Evropa se tomu musí postavit čelem a nemůžeme zavírat oči před diktátorským režimem a vydíracími praktikami Běloruska. Jsem také ráda, že se bude Komise věnovat v následujícím období dalšímu potírání nucené práce. Zákaz prodeje výrobků například z internačních táborů muslimských obyvatel čínské provincie Sin-ťiang, Ujgurů, či dětí je cesta správným směrem,“ uvádí Gregorová.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist