Vratislav Vozník "> Koncept BIO regionů pomáhá rozvoji venkova i biodiverzitě, ukazuje pilotní projekt na Podbrněnsku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/koncept-bio-regionu-pomaha-rozvoji-venkova-i-biodiverzite-ukazuje-pilotni-projekt-na-podbrnensku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA, Město Židlochovice, MAS Podbrněnsko a Vinařství Válka: Koncept BIO regionů pomáhá rozvoji venkova i biodiverzitě, ukazuje pilotní projekt na Podbrněnsku

Spolupráce s lokálními ekologickými zemědělci, přímé zapojení místních úřadů i obyvatel nebo zkrácení dodavatelských řetězců – to jsou některé z principů, které podle účastníků projektu Živý region Podbrněnsko pomáhají biodiverzitě i místní ekonomice. Konkrétní nástroje, kterými mohou zájemci nejen na Podbrněnsku rozvíjet své oblasti, představili na dnešní tiskové konferenci zástupci Hnutí DUHA, Města Židlochovice, Místní akční skupiny Podbrněnsko i ekologického Vinařství Válka.

Lidé zapojení do Živého regionu Podbrněnsko se shodují, že jednou z podmínek úspěchu od počátku bylo společné hledání témat a postupů, které jsou pro Podbrněnsko aktuální. „Na kulatém stole, který proběhl v Židlochovicích, jsme se zemědělci, obyvateli, zástupci obcí i dalšími zájemci nejprve společně rozhodli, která témata a projekty jsou pro účastníky projektu nejdůležitější. Vzájemná spolupráce místních spotřebitelů, spolků, zpracovatelů, municipalit či producentů, a rozvoj krátkého dodavatelského řetězce v regionu, jsou pro úspěch konceptu funkčních BIO regionů klíčové,“ popisuje rozhodovací proces koordinátor Živého regionu Podbrněnsko Michal Bajgart z Hnutí DUHA.

Mezi vybranými návrhy získala velkou podporu například bezobslužná nonstop prodejna farmářských produktů, semináře pro zemědělce nebo sociální zemědělský podnik. „U nás v Židlochovicích máme pro takovou prodejnu vhodné prostory a celý koncept jsme rozvinuli do podoby informačního centra s asistovaným prodejem. Hlavní benefity vnímám v tom, že lidé budou mít přístup k potravinám z našeho regionu 24 hodin denně, takže se nebudou muset řídit termíny trhů. Zároveň tak udržíme peníze v regionu, u hospodářů, kterým na naší krajině záleží. Prodejna je aktuálně v přípravě a od podzimu ji budeme postupně otevírat do její nonstop podoby,“ představuje konkrétní vizi starosta Města Židlochovice Jan Vitula.

Od samotných zemědělců pak vzešla poptávka po seminářích, které by jim pomohly zejména s marketingovou stránkou jejich podnikání, zájem byl i o téma dotací. „Pro velkou poptávku po obou seminářích jsme zatím nebyli schopni všechny zájemce uspokojit, přičemž zpětná vazba je pozitivní. Kromě seminářů jsme v naší místní akční skupině oslovili okolo sedmdesáti producentů s nabídkou, že je zařadíme do Mapy producentů Podbrněnsko. Zájem projevilo prozatím osmnáct z nich a lidé na mapě najdou veškeré informace, kdy a co mohou u producentů zakoupit. Najdou mezi nimi zelináře, ovocnáře, včelaře, vinaře či výrobce mléčných produktů, od kterých mohou pořídit lokální biopotraviny,“ představuje mapu projektový manažer Místní akční skupiny Podbrněnsko Miloslav Kavka.

Jedním z producentů, který se do projektu zapojil, je Vinařství Válka v Nosislavi. Projektu se účastní od samého začátku a je první organickým biovinařstvím na Moravě. „Jako místní zemědělci velmi silně vnímáme místní krajinu a víme, že kvalitní plodiny získáme jen z citlivě obhospodařované půdy. Chceme přispět k přidané hodnotě, kterou může BIO region krajině, kolegům zemědělcům i veřejnosti nabídnout. Zároveň víme, že okolo nás jsou turisticky prozatím známější regiony, a rádi bychom napomohli ukázat Podbrněnsko ve stejně atraktivním světle jako region, který má hodně co nabídnout,“ popisuje své motivace pro zapojení do projektu enolog Vojtěch Válka z Vinařství Válka, vítěze soutěže Farma roku 2023 a vítěze kategorie Malá vinařství v soutěži Vinařství roku 2023.

Válkovi na svých vinicích cílí na maximální biodiverzitu a rozmanitost krajiny, za což získali mimo jiné ocenění ze soutěže Pestrá krajina. Cílem hospodaření v krajině by podle nich měla být v první řadě rozmanitost, až pak cokoliv dalšího. „Bohužel velké několikahektarové bloky jedné monokultury nebudou nikdy správně. Pro přírodu je přirozená divokost, chceme tedy najít nějaký balanc mezi džunglí a tím, co se dá nějak obdělávat. Systémové přípravky, herbicidy, pesticidy nebo insekticidy nepřipadají v žádném případě do úvahy. Pokud v krajině existuje jejich potřeba, byla zkrátka špatně zvolená plodina pro dané místo nebo lokalitu, či je celkově krajina v nerovnováze,“ doplňuje hospodář Válka.

Cílem pilotního projektu Živý region Podbrněnsko je vytvořit model fungování a soubor nástrojů, které budou moct dále využít zájemci z ostatní oblastí Česka. „Jsme otevření malým i větším zemědělským podnikům, které ale musí splnit zásadní podmínku v podobě ekologické produkce. Naším cílem je tvorba krátkých distribučních řetězců ve smyslu Z farmy přímo na vidličku, a rozvoj venkova, který ale musí podporovat biodiverzitu a předcházení dopadům klimatické změny. Pilotní projekt Živého regionu Podbrněnsko pak ukazuje, že je to možné, jak se k tomu můžeme dopracovat a jak velký musí takový projekt kontextu dnešního Česka být,“ vysvětluje Bajgart. Podle současných zkušeností z ČR je nutná populace asi milionu obyvatel a rozloha zhruba jednoho kraje.

Dlouhodobým cílem je ale dostat se s velikostí soběstačných BIO regionů v České republice na rozlohu zhruba jednoho okresu, jako je tomu v Bavorsku či Rakousku. Organizátoři odhadují, že i u nás k tomu povede doba několika desetiletí, podobně jako za hranicemi. Tam má koncept BIO regionů úspěch a existují jich doslova stovky.

Fotografie z přílohy najdete v plném rozlišení na https://drive.google.com/drive/folders/11RmKLmOO7LbFYJ8mAwaHb4wOL-SGrwTi?usp=sharing

Projekt podpořilo Norsko prostřednictvím Norských fondů.Název projektu: Zavedení konceptu BIO regionu jako podpůrné sítě pro biodiverzitu v české krajině: Pilotní aplikace výzkumu.Řešitelé projektu: Hnutí DUHA, Masarykova univerzita, Ekotoxa, Impact Hub, Impact Hub Agder (Norsko), Asociace místních potravinových iniciativ.

Web projektu: https://zivy-region.cz/podbrnensko

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist