Romana Šonková "> Konec doby klecové se blíží - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konec-doby-klecove-se-blizi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Compassion in World Farming Česko: Konec doby klecové se blíží

30. května 2022 | Compassion in World Farming Česko
Autor: Romana Šonková, tel: 778000288
Česko má šanci být lídrem na cestě ke Konci doby klecové v EU
Petici vyzývající Vládu a Parlament České republiky k ukončení krutého a zbytečného věznění hospodářských zvířat v klecích dnes spustila česká pobočka mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF).

Petice za KONEC DOBY KLECOVÉ vznikla v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím EU a navazuje na stejnojmennou úspěšnou Evropskou občanskou iniciativu, v níž 1,4 milionů občanů a občanek EU požadovalo ukončení klecových chovů pro prasnice, telata, králíky, slepice, křepelky či husy a kachny. Evropská komise se následně zavázala, že do roku 2023 předloží legislativní návrh na postupné a definitivní zrušení klecí v celé EU.

Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko, vysvětluje: „Díky Evropské občanské iniciativě Konec doby klecové jsme v Evropské unii nastartovali proces ukončení klecových velkochovů. Navíc v České republice máme už schválený zákaz klecí pro nosnice. K finálnímu prosazení závazné legislativy EU však zbývá ještě kus cesty. Návrh na zákaz klecí musí být předložen Evropskou komisí a následně přijat jak Evropským parlamentem, tak Radou ministrů jednotlivých členských zemí. Je proto naprosto zásadní, aby česká vláda, zejména v době českého předsednictví EU, ukončení klecových velkochovů jednoznačně podpořila a celý legislativní proces urychlila. Právě o to žádá naše petice.”

Patronkou kampaně Konec doby klecové je známá spisovatelka a novinářka Adéla Knapová: „Klecové chovy jsou naprosto zbytečné a neobhajitelné. Pokud se chceme považovat za vyspělou civilizaci, musíme okamžitě ukončit toto mučení jiných živých bytostí. Změnit to může každý z nás – nejen jako občané podpisem petice a tlakem na politiky, ale i svým chováním coby spotřebitelé. Dejme jasně najevo, že tuto zrůdnost už nebudeme tolerovat.”

Svůj hlas k petici připojil také oblíbený hudebník Tomáš Klus se svou manželkou Tamarou: „Kdyby Noe zavřel zvířata do klecí, zbyla by zde jen potopa. Osvoboďme zvířata a žijme v souladu s přírodou. Hlavně tak, abychom se za sebe nemuseli stydět. Civilizovaná společnost a klecové chovy nejdou dohromady. Civilizovaná společnost je o svobodě. Nezavírejme oči před tím, co se děje v pozadí.”

Konec doby klecové veřejně podporují i další významné osobnosti – herečka Kristýna Frejová, zpěvák Jakub Ryba, filmová režisérka Mira Fornay, spisovatel David Zábranský a výtvarnice Veronika Šrek Bromová.

V EU trpí v klecích každý rok více než 300 milionů hospodářských zvířat, z toho více než 5,5 milionů přímo v České republice.

„Prasnice se chovají v tak úzkých kotcích a klecích, že se v nich ani nemohou otočit. Telata se záhy po porodu izolují do individuálních boxů, kde trpí samotou. Králíci v klecích nemohou skákat, slepice nemohou ani pořádně roztáhnout křídla. Zkrátka klecový chov je opravdu krutý, ale je i zbytečný, protože alternativy již dnes existují,” dodává Šonková.

Celoevropskou výzvu k ukončení používání klecí pro hospodářská zvířata podpořilo již dříve taktéž 140 evropských vědců, včetně slavné a uznávané vědkyně a ochránkyně přírody Dr. Jane Goodallové. Průzkum veřejného mínění Eurobarometr prokázal, že víc než 94 % lidí v EU považuje za důležité postarat se o to, aby hospodářská zvířata měla dobrý život.

Petici je možné podepsat online na www.konecdobyklecove.cz.

Romana Šonková, tel: 778000288
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist