https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konec-leta-bude-opet-ve-znameni-mezinarodni-noci-pro-netopyry
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Konec léta bude opět ve znamení Mezinárodní noci pro netopýry

Již podvacáté proběhne na přelomu srpna a září v řadě zemí tradiční Mezinárodní noc pro netopýry. V České republice se tato osvětová akce pro veřejnost uskuteční opět na více než 50 hradech, zámcích, jeskyních a dalších zajímavých lokalitách, kde bude možné pod vedením odborníků z České společnosti pro ochranu netopýrů pozorovat a poznávat jejich tajemné noční obyvatele.

Již podvacáté proběhne na přelomu srpna a září v řadě zemí tradiční Mezinárodní noc pro netopýry. V České republice se tato osvětová akce pro veřejnost uskuteční opět na více než 50 hradech, zámcích, jeskyních a dalších zajímavých lokalitách, kde bude možné pod vedením odborníků z České společnosti pro ochranu netopýrů pozorovat a poznávat jejich tajemné noční obyvatele.
| „Mezinárodní noc pro netopýry je určena pro širokou veřejnost, dospělé i děti. Pro návštěvníky je většinou připraven pestrý celovečerní program zahrnující nejrůznější přednášky či promítání filmů, často doplněné ukázkami sledování netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů či jejich odchytu do speciálních sítí přímo na dané lokalitě. To vše pod vedením zkušených chiropterologů. Na některých akcích se účastníci mohou setkat i s trvale hendikepovanými ochočenými netopýry, chybět nebudou nejrůznější úkoly, hry a soutěže pro děti, či doprovodné výstavy,“ přiblížil Daniel Horáček z České společnosti pro ochranu netopýrů, který je hlavním koordinátorem této akce v ČR.
Letošní ročník je věnován tématu ochrany letních kolonií netopýrů osídlujících úkryty na půdách budov, zejména kostelů, hradů, zámků i dalších objektů, které jsou významné z hlediska historie a architektury. „Cílem akcí pořádaných v rámci Mezinárodní noci pro netopýry a souvisejícího projektu ČESON, podpořeného Státním fondem životního prostředí ČR a Ministerstvem životního prostředí, je upozornit na význam těchto staveb i z hlediska ochrany přírody, respektive ochrany netopýrů a vrápenců. A samozřejmě zároveň přiblížit veřejnosti informace o zajímavém životě těchto živočichů i o tom, co je ohrožuje, a jak je možné přispět k jejich ochraně. Osud druhů obývajících úkryty v budovách totiž z velké míry závisí právě na dobré informovanosti majitelů a správců jednotlivých objektů a na jejich ochotě při ochraně netopýrů spolupracovat,“ doplnila Petra Schnitzerová, koordinátorka zmíněného projektu „Na půdě, tam to žije! – aneb poznejte tajemný svět netopýrů“.
|Přehled všech 52 akcí, které se konají po celé ČR přibližně od poloviny srpna do konce září, včetně podrobnějších informací o jejich programu, najdou zájemci na webových stránkách www.ceson.org. Jednotlivé akce zavedou návštěvníky nejen do hradů a zámků, ale také do jeskyní, lesů, městských zahrad a parků nebo do bývalé vojenské pevnosti. Pokud se lidé na Mezinárodní noc pro netopýry vydají, mohou návštěvu uvedených míst tentokrát prožít zcela netradičně - ve společnosti tajemných létajících savců.
Petra Schnitzerová a Daniel Horáček, tel: 605870323, 603 780 392 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist