https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konec-lzi-o-ekologickych-vyrobcich.europoslanci-schvalili-nova-pravidla-pro-lepsi-informovanost-spotrebitelu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Konec lží o ekologických výrobcích. Europoslanci schválili nová pravidla pro lepší informovanost spotřebitelů

17. ledna 2024 | Česká pirátská strana
Ekologický nebo klimaticky neutrální. To jsou jen některé z nálepek, která dnes firmy lživě používají pro přesvědčení zákazníků o tom, že jejich produkty nepředstavují zátěž pro životní prostředí. To už nebude díky dnes schváleným pravidlům možné. Nově budou moci být takto označené pouze výrobky, které projdou certifikací. Podle europoslance a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji umožní pravidla zákazníkům, aby dělali skutečně informovaná rozhodnutí.

“Prakticky každá značka oblečení má dnes svou “udržitelnou” kolekci. Spousta firem zase vydává své zboží za klimaticky neutrální na základě takzvaných offsetů, neboli schémat, které mají kompenzovat uhlíkovou stopu. Bohužel, ne vždy jsou tato tvrzení založená na realitě. Často to je jen způsob, jak na produkt nalepit o řád vyšší cenovku a ještě tím přilákat zodpovědné zákazníky,” popisuje Kolaja, který v Evropském parlamentu působí ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO).

Takové jednání podle něj představuje neodpustitelné klamání spotřebitelů. Proto dnes Evropský parlament schválil legislativu, která jej zařadí na seznam zakázaných obchodních praktik.

“Pokud budou firmy tvrdit, že je jejich zboží ekologické, budou to muset dokázat. “Udržitelnost” už nebude jen líbivá nálepka, kterou může každý používat bez jakéhokoliv faktického základu. Takže zákazníci, kteří chtějí investovat do zdraví naší planety, budou mít jistotu, že tak skutečně činí. Pravidla se budou týkat i právě offsetů. Ty totiž představují šedou zónu. Třeba investigace deníku Guardian ukázala, že řada offsetových schémat životnímu prostředí nejen nepomáhá, naopak ho ještě víc ničí,” dodává.

Směrnice o posílení postavení spotřebitelů pro ekologickou transformaci navazuje na další evropské legislativy pro udržitelnější spotřebu, jako je právo na opravu nebo směrnice o ekodesignu.

“U vybraných typů výrobků totiž zavádí takzvané skóre opravitelnosti, díky kterému budou zákazníci už při nákupu vědět, jak snadné je zboží opravit. A tak nebudou překvapeni, když se zboží rozbije a oprava nebude možná,” říká Kolaja.

Schválený text je kompromis, na kterém se v takzvaných trialozích domluvil Evropský parlament spolu s Evropskou komisí a národními vládami. Ty nyní budou mít dva roky na to, aby jej zavedly do svých právních řádů.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist