https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konec-skladkovani-zato-vice-recyklace-v-olomouckem-kraji-bude-diky-piratum-odpadove-hospodarstvi-v-rukou-mest-a-obci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Konec skládkování, zato více recyklace! V Olomouckém kraji bude díky Pirátům odpadové hospodářství v rukou měst a obcí

15. června 2023 | Česká pirátská strana
Spolek Odpady Olomouckého kraje je platforma, ve které se spojují menší města a obce a na krajské úrovni řeší odpadovou politiku. Na poslední valné hromadě se zavázaly k nashromáždění prvního příspěvku, který projekt posouvá do fáze realizace. Olomoucký kraj tak bude mít soběstačný odpadový systém s vlastní dotřiďovací linkou a maximálním podílem recyklace. Odpad jako strategická surovina zůstane v rukou měst a obcí, které budou mít navíc jistotu stabilních cen.

„V roce 2030 skončí skládkování a do té doby bude velmi rychle zdražovat. Kvůli blížícím se emisním povolenkám bude také zdražovat i spalování odpadu. Olomoucký kraj chce navíc do roku 2035 splnit ambiciózní cíle a více materiálově recyklovat, na což je potřeba dodávat kvalitně vytříděnou jednodruhovou surovinu, a přesně to máme v plánu. Vytváříme soběstačný systém, kdy se města a obce Olomouckého kraje složí na vybudování vlastní odpadové infrastruktury v čele s moderní dotřiďovací linkou v Olomouci. Budou tak mít výrazný vliv na výslednou cenu za odpad,“ říká pirátský radní Olomouckého kraje pro životní prostředí, zemědělství a odpady a předseda odpadového spolku Martin Šmída.

Ještě před dvěma lety byl projekt Odpady Olomouckého kraje zralý na odpískání. Původně měl jen shromažďovat směsný odpad a dál ho předávat třetí osobě. Důvěra v projekt tehdy nebyla vysoká a obce i města ho spíše opouštěly. Po krajských volbách však dostal Odpady Olomouckého kraje na starost pirátský radní pro životní prostředí, zemědělství a odpady Martin Šmída a rozhodl se pro restart.

„S projektem jsme to nevzdali, provedli jsme zásadní změny a vytvořili nový plán. Cílem je maximální recyklace a maximální soběstačnost. Klíčovým prvkem je v tomto případě kvalitní dotřiďování na jednodruhové suroviny, které lze uplatnit na recyklačním trhu, ze zbytku se následně vyrobí alternativní palivo pro teplárny či cementárny. Dohodnout se tak, aby s řešením souhlasila většina, nebylo jednoduché, hlavně v případě, kdy po někom chceme peníze dopředu. V Olomouckém kraji se to však povedlo,“ dodává Šmída.

Hlavním vykonavatelem je akciová Servisní společnost, jejímiž akcionáři jsou města a obce. Jedním ze spolumajitelů je i spolek, který sdružuje menší sídla, ten pak obcím nabízí komplexní službu, která zajistí svoz, odbyt ostatního odpadu i celkovou odpadovou byrokracii. Vše tak bude efektivnější a levnější. Servisní společnost pak zajistí dotřídění odpadu a úpravy zbytkového odpadu na tuhé palivo pro energetické využití. Společnost se stane silným hráčem na trhu schopným reagovat na aktuální situaci. Především však přináší jistotu, že po zákazu skládkování v roce 2030 bude s odpadem nakládáno legálním způsobem, a také, že je celá kontrola nad projektem včetně jeho majetku a zisků v rukách měst a obcí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist