https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konec-stehovani-evropskeho-parlamentu-europarlament-schvalil-nasi-vyzvu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ODS: Konec stěhování Evropského parlamentu? Europarlament schválil naši výzvu

28. listopadu 2019 | ODS
​​​​​​​Evropský parlament dnes vyhlásil klimatickou nouzi v celé Evropské unii. Podle europoslanců ODS nemá takový krok žádnou oporu v unijním právu. Do rezoluce ale prosadili výzvu, aby se členské státy dohodly na jediném sídle Evropského parlamentu.

„Evropský parlament dnes vyhlásil stav klimatické nouze. Hystericky v něm vyzývá Evropu i celý svět, aby bojovaly proti klimatické změně. Měl by ale především začít sám u sebe. Navrhl jsem proto, aby Evropský parlament snížil svou vlastní uhlíkovou stopu tím, že ukončí pravidelné stěhování mezi Bruselem a Štrasburkem a zvolí si jen jediné sídlo. Hlasování ukázalo, kdo to s bojem s klimatickými změnami myslí vážně a kdo o klimatické krizi jenom káže vodu a sám pije víno," uvedl autor pozměňovacího návrhu a koordinátor frakce EKR ve výboru pro životní prostředí Alexandr Vondra.

„Dvě sídla Evropského parlamentu jsou přežitek minulé doby. Stěhování stojí desítky milionů eur ročně a zároveň má zbytečný negativní dopad na životní prostředí. Nyní je řada na vládách jednotlivých členských států, aby přesvědčily prezidenta Macrona, aby s úpravou smluv souhlasil. Je to totiž zejména jeho frakce (a Andreje Babiše), která proti klimatickým změnám nejvíce bojuje," dodal předseda europoslaneckého klubu ODS Jan Zahradil.

Celé znění schváleného pozměňovacího návrhu:

Evropský parlament:
- uvědomuje si svou institucionální odpovědnost za snižování své uhlíkové stopy; navrhuje přijmout vlastní opatření ke snížení emisí, včetně nahrazení svého vozového parku vozidly s nulovými emisemi, a vyzývá všechny členské státy, aby se dohodly na jediném sídle Evropského parlamentu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist