https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konec-uhli-v-opatovicich-kdepak-radsi-nekonecne-vyjimky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených Královéhradecký kraj: Konec uhlí v Opatovicích? Kdepak, radši nekonečné výjimky

Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje v pondělí odmítlo přijmout usnesení, které navrhoval náš staronový krajský zastupitel Martin Hanousek. Žádal v něm, aby kraj zaujal negativní postoj k žádosti Elektráren Opatovice o udělení výjimky z emisních limitů oxidů dusíku na 8 let a rtuti na 6 let. Za zmínku stojí třeba i to, že podobný negativní postoj k udělení výjimky již zaujal i sousední Pardubický kraj a Martinovo usnesení bylo formulováno velmi obdobně.

Výsledek? Tři hlasy našeho zastupitelského klubu pro, celý zbytek zastupitelstva PROTI. Zamrzelo to především u Pirátů. Nepříjemným (ale ne zas tak velkým) překvapením pak pro nás je postoj krajského radního pro životního prostředí Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL, z jehož úst během rozpravy vycházely místy až neuvěřitelně relativizující a bagatelizující komentáře. Silnými slovy obvykle šetříme, ale v situaci, kdy člověk, jenž má v gesci právě životní prostředí, hovoří o tom, jak je jednotlivé zájmy třeba poměřovat a jak „nelze myslet jen na životní prostředí, ale i třeba na aspekt ekonomický“, jde podle nás o učebnicový příklad kozla zahradníkem. Nejde přitom o nějaký marginální problém. Udělení výjimek dlouhodobě ziskovému soukromému podniku Elektrárny Opatovice povede k prodloužení stávajícího stavu, kdy komíny proletí celé vlaky uhlí denně.

Na laxnost současného vedení kraje tak svým zdravím doplácíme všichni. A co je snad ještě horší: jen tak se to nejspíš nezmění.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist