https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konference-k-otazkam-zmeny-klimatu-udrzitelnost-a-nove-energie-jako-cesta-k-lepsimu-cesku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

TOP 09: Konference k otázkám změny klimatu: Udržitelnost a nové energie jako cesta k lepšímu Česku

1. listopadu 2023 | TOP 09
Udržitelnost jako naše odpovědnost. Je třeba přestat váhat a začít jednat. Na tom se shodlo přes sedmdesát expertů TOP 09 na programové konferenci věnované životnímu prostředí, klimatu a energetice. Tu uspořádal TOPAZ za finanční podpory Nadace Konrada Adenauera v sobotu 21. 10. 2023 v Praze.

Ekologii považuje TOP 09 dlouhodobě za jednu ze svých programových priorit. Zároveň si uvědomuje úzkou provázanost tohoto tématu s dalšími oblastmi. Mezi ně patří i oblast vědy a výzkumu. Proto mezi panelisty nemohla chybět ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová, která zdůraznila zásadní roli vědecké práce v této oblasti: „Česká republika podporuje transformaci energetiky skrze mnoho nástrojů, ať už na národní úrovni zejména přes technologickou agenturu, ale samozřejmě také z evropských zdrojů. Obecně z mé strany je velmi důležité, abychom více zhodnocovali výsledky našich vědců, protože je mnoho oblastí z hlediska úspor energie, rozvoje obnovitelných zdrojů nebo kumulace energie, kde jsou mnohé slibné výsledky. Zmínila bych například tokamak, výrobu elektrické energie prostřednictvím fúze, což je jedna z cest, která je velmi perspektivní.“

Důraz na nové zdroje energie se prolínal celým konferenčním dnem. Europoslanec Luděk Niedermayer prezentoval data, jak si ve srovnání s jinými evropskými zeměmi vedeme ve využívání obnovitelných zdrojů, které jsou nejen ekologické, ale zároveň levné. Česká republika má v tomto ohledu co zlepšovat. Luděk Niedermayer poukázal zejména na nízké využití větrné energie v ČR, což je jeden z hlavních důvodů, proč máme vyšší velkoobchodní ceny elektřiny než Němci.

„Zajištění levné silové elektřiny je spolu s optimalizací systémových služeb a s investicemi do efektivních a moderních elektrických sítí jedním z kroků TOP 09 k zajištění dostupné elektřiny pro konkurenceschopnou ekonomiku. Právě ta je jedním z pilířů naší energetické vize, stejně jako podpora občanů v energetické transformaci a inovace v osobní dopravě,“ řekl Luděk Niedermayer.

Na současné výzvy v oblasti klimatu musíme myslet i při městském plánování. "Města krátkých vzdáleností, tedy koncept založený na tom, že obyvatelé mají všechny denní potřeby „za rohem“, je nejen o ekologii. Jde o více času pro rodiny, menší závislost na dopravě a větší svobodu volby životního stylu," říká náměstek primátorky Lukáš Řádek, který je expertem TOP 09 na životní prostředí a energetiku. Zároveň dodává, že udržitelnost a ekonomika nejsou v rozporu. Moderní město podle něj se staví na inovacích a odvaze jednotlivců, kteří chtějí být součástí změny.

Jednou z takových cest, jak změnit věci k lepšímu, může být třeba podpora cirkulární ekonomiky. Efektivnějšímu využití odpadu a minimalizaci jeho nadměrné tvorby může pomoci stát, obce i jednotlivci.

Zapomínat nesmíme ani na ochranu biodiverzity a života v naší krajině. „Je třeba vrátit přírodu do zemědělské půdy, chránit druhovou rozmanitost a zvýšit odolnost a zdraví lesů. Je zřejmé, že množství chráněných území máme velké, stupeň ochrany a jejich managementu ale dosud nezaručuje zastavení poklesu biodiverzity,“ zdůraznil profesor Jakub Hruška.

Výzev je v oblasti ochrany životního prostředí, klimatu a energetiky skutečně mnoho. Týkají se nejenom naší krajiny a planety, ale také naší vlastní budoucnosti a prosperity. Jsme proto rádi, že jsme mohli poskytnout platformu pro konstruktivní a zároveň velmi inspirativní diskuzi o těchto důležitých a aktuálních tématech.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MP

Miloslav Pecka

6.11.2023 01:37
Europoslanec Luděk Niedermayer prezentoval data, jak si ve srovnání s jinými evropskými zeměmi vedeme ve využívání obnovitelných zdrojů, které jsou nejen ekologické, ale zároveň levné.
Tedy doufám, že tento ekoterorista a škůdce po volbách do europarlamentu definitivně zmizí z politiky! Měl bych na něj jednu otázku: Když jsou ty obnovitelné zdroje tak levné, proč díky jim elektřina nekontrolovatelně zdražuje v celé Evropě?
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist