https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konference-kapradi-2016-se-venuje-skolnim-zahradam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

SEVER Horní Maršov: Konference Kapradí 2016 se věnuje školním zahradám

6. září 2016 | SEVER Horní Maršov
Autor: Anna Čtvrtníková, tel: 603 463 502
Jaká je příroda pod školními okny? Takové je hlavní téma již 17. setkání škol a institucí Královéhradeckého kraje zabývající se ekologickou výchovou. Letošní ročník proběhne ve dnech 7.-8. října v areálu DOTEK v Horním Maršově. Účastníky čekají zajímavé praktické dílny a přednášky, součástí programu bude i tradiční vyhlášení cen za EVVO (environmentální vzdělávání, výchova a osvěta).

Školní zahrady hrály ve výuce našich předků výrazně větší roli než je tomu dnes. Moderní technologie a bezedné informační zdroje internetu přitom stále nedokážou zprostředkovat to, co výuka v samotné přírodě. A netýká se to pouze předmětu biologie. Žáci se ve vhodně upravené školní zahradě mohou přesvědčit i o platnosti fyzikálních zákonů, procvičovat matematiku nebo si protáhnout svá povětšinou sedící těla. Podrobná znalost jedinečné fauny a flóry daného regionu pozitivně ovlivňuje jejich vztah k místu a podporuje jejich občanskou angažovanost. V mnoha školách nejenom ve světě, ale už i v Česku proto vznikají speciální školní zahrady, které nabízí všem vzdělávacím stupňům vhodné prostředí pro výuku i kultivaci přístupu dětí k nejbližšímu okolí.

Prvním řečníkem v pátek 7. října bude vedoucí organizace Chaloupky Martin Kříž, který připomene význam Školní zahrady v českých zemích včera a dnes. Na toto téma naváže Jitka Přerovská z Nadace Proměny Karla Komárka s příspěvkem Skrytý potenciál školních zahrad a význam kontaktu dětí s přírodou. Dopolední blok přednášek završí učitel František Kynčl ze ZŠ Železnická Jičín se svým nahlédnutím do každodenní učitelské praxe Co mi dala zahrada.

Odpolední blok sestává z praktických dílen, které plně využijí zahradu DOTEK a blízké okolí. Tato zahrada získala čerstvě certifikaci „přírodní zahrada“ a splňuje tak podmínky ekologicky šetrného zahradnictví. Bude tak nejenom vhodným prostředím pro praktické dílny, ale zároveň i dobrou inspirací pro přítomné pedagogy.
Účastníci setkání, kteří se přihlásí na oba dva dny konference, se večer mohou zúčastnit autorského čtení věhlasného českého botanika Václava Větvičky, jehož můžeme pravidelně slyšet na vlnách Českého rozhlasu nebo vidět v pořadu České televize Kouzelné bylinky.

Pro dobrodruhy je připraven i noční odchyt zahradního hmyzu vedený zkušeným zoologem Janem Vaňkem.

Na sobotní dopoledne je naplánována exkurze do Vrchlabí, kde hosté konference navštíví hned dvě různé zahrady – školní zahradu na Liščím kopci, kterou je provede pan učitel Dušan Vodnárek ze ZŠ Školní a vysvětlí, jak je tato zahrada využívána ve výuce, a rekonstruovanou klášterní zahradu u Správy KRNAP s Danielou Gluzovou. Najdou v ní řadu léčivých rostlin, které kdysi zásobovaly klášterní lékárnu. Významnou součástí zahrady je i sad starých a krajových odrůd ovocných dřevin. V rámci prohlídky nahlédnou i do veřejnosti nepřístupné části – Genetické banky ohrožených druhů rostlin Krkonoš.

Závěr konference bude letos věnován otevření „přírodní zahrady DOTEK“, spojené se slavnostním zahradním obědem, které bude určeno i široké veřejnosti. Všichni hosté mohou využít odborné poradenství pro všechny typy zahrad (zdarma), workshopy se zahradní tématikou nebo zahradní hrátky (nejen) pro děti.

Na setkání si vás dovolují pozvat:
Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov, o.p.s. ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy a etiky Rýchory – SEVER a Královéhradecký kraj

Kontakt: Hana Kulichová, mail: hana.kulichova@ekologickavychova.cz, telefon: +420 739 203 204, http://sever.ekologickavychova.cz/kapradi-2016-se-podiva-na-prirodu-pod-skolnimi-okny/
Anna Čtvrtníková, tel: 603 463 502 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist