https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konference-odpad-zdrojem-chytra-reseni-pro-uspory-rozpoctu-mest-a-obci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Institut Cirkulární Ekonomiky, z.ú.: Konference ODPAD ZDROJEM: chytrá řešení pro úspory rozpočtů měst a obcí.

13. prosince 2016 | Institut Cirkulární Ekonomiky, z.ú.
Autor: Ing. Soňa Jonášová, tel: +420721041450
Představte si obec, která hospodaří takovým způsobem, že jí odpady přináší zdroje a zároveň je energeticky soběstačná.  Občas stačí malé změny, být otevřený inovativním řešením, nechat se inspirovat příklady dobré praxe a být ochoten přijmout změnu. Spousta inspirativních příkladů je již k dispozici a my je s Vámi chceme sdílet. Naučíme se společně vnímat odpad jako zdroj. 

První ročník konference ODPAD ZDROJEM byl zaměřen na efektivní nakládání s odpady v obci, které prospívá obecnímu rozpočtu, obyvatelům i životnímu prostředí. Tentokrát konference nabízí řešení pro soběstačnost a efektivní fungování obcí a měst ve čtyřech základních oblastech: ODPADY, ENERGIE, VODA a STAVBY. Cílem je ukázat příklady dobré praxe z České republiky i ze zahraničí a zprostředkovat zástupcům samospráv diskuzi s odborníky. Představeny budou fungující technologie a inovace umožňující hospodařit efektivněji a v souladu s přírodou a oběhovým hospodářstvím. Konference je reakcí na podněty, dotazy a příklady dobré praxe, se kterými se Institut Cirkulární Ekonomiky setkal během svojí aktivní činnosti v zavádění oběhového hospodářství na municipální úrovni.

V tématu ODPADY budou účastníkům představeny systémy efektivního nakládání s odpady vedoucí k úsporám v obecním rozpočtu, inovace i komunikační strategie pro zapojení co nejvyššího procenta obyvatel do systému třídění. Oblast ENERGIE se zaměří na úspory, soběstačnou energetickou produkci a vytváření systémů udržitelné spotřeby i produkce. Vzhledem ke klimatickým změnám a problémům s výraznými výkyvy počasí související s problematikou sucha, které je jedním z prioritních témat Akčního plánu životního prostředí, se zaměříme i na úspory VOD, jejich recyklaci a i v této oblasti (stejně jako u všech dalších témat) se zaměříme na legislativní změny a možnostech financování. A jelikož každá větší změna často souvisí i s nutností výstavby jistého zázemí, doplníme konferenci o téma STAVBY, kde budou představeny inovační postupy využívající druhotné suroviny, systémy stavby i likvidace budov dle principů oběhového hospodářství a trendy v zadávání zelených veřejných zakázek.

„I v letošním roce se účastníci mohou těšit na zahraničního hosta z Holandska, který promluví o tom, jaké výhody přináší zavádění inovací a oběhového hospodářství v obcích a městech v zemi, která je z velké části pod úrovní hladiny moře a tak je klimatickými změnami a jejich dopady ohrožena permanentně.“ Říká Soňa Jonášová, ředitelka INCIEN.

Ani tentokrát nebyl výběr místa ponechán náhodě. Ekologicky koncipovaný hotel Fabrika je ojedinělým energeticky soběstačným komplexem, který se stal Stavbou roku v České republice za architektonické ztvárnění a ojedinělá technologická řešení vytápění a chlazení pomocí podzemních vrtů a rekuperace tepla.

Čím se ODPAD ZDROJEM 2017 odlišuje od ostatních konferencí: Jedná se o jedinou konferenci, která se komplexně věnuje zavádění oběhového hospodářství do praxe na úrovni samospráv. Konference kombinuje odborné příspěvky se sdílením příkladů z praxe a workshopy, kde se budeme věnovat konkrétním tématům na praktické úrovni. Chybět nebudou ani workshopy a exkurze k tématu.
Ing. Soňa Jonášová, tel: 420721041450 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist