https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konference-texwaste-predstavila-trendy-v-recyklaci-textilu-a-odevu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Královéhradecký kraj: Konference Texwaste představila trendy v recyklaci textilu a oděvů

23. května 2023 | Královéhradecký kraj
V sídle Královéhradeckého kraje se uskutečnil druhý ročník celorepublikové konference o třídění a recyklaci textilu a oděvů s názvem Texwaste, tentokrát i s mezinárodní účastí. Účastníci konference měli možnost seznámit se s nejnovějšími trendy a navzájem sdílet příklady dobré praxe. Akce se uskutečnila pod záštitou náměstka hejtmana Pavla Bulíčka.

„Těší mě, že se v Hradci Králové podařilo uskutečnit již podruhé konferenci o třídění a recyklaci v textilním a oděvním průmyslu. Druhý ročník konference Texwaste přinesl důležité téma na půdu krajského sídla. Recyklací můžeme pozitivně ovlivnit naše životní prostředí a dlouhodobou udržitelnost výroby. Musíme zajistit více míst pro odkládání a třídění komunálního odpadu a snížit podíl odpadu směsného. Důležitá je také osvěta, snazší budování recyklačních linek, rozšířená odpovědnost výrobců a také omezování nerecyklovatelných textilií. Problém bychom ale neměli řešit vývozem odpadu do ekonomicky méně vyspělých států. Módní průmysl produkuje asi desetinu celosvětových uhlíkových emisí, spotřebovává skoro pětinu průmyslově využívané vody a více energie než letecká a lodní doprava dohromady,“ upozorňuje investiční náměstek hejtmana Pavel Bulíček, pod jehož záštitou se konference konala.

Konference Texwaste představila trendy v recyklaci textilu a oděvů
Investiční náměstek hejtmana Pavel Bulíček na konferenci Texwaste

Odborník z Ministerstva životního prostředí ČR Jan Maršák během jedné z přednášek přiblížil strategii České republiky i Evropské unie, jejímž cílem je, aby textilní výroba zůstala bez velkých problémů zachována i pro další generace a aby nepředstavovala výraznou zátěž pro životní prostředí. Největší diskuze podle něj vyvolává snaha Evropské komise zakázat likvidaci neprodaných textilií.

Účastníci konference si také vyslechli přednášku Kateriny Rose z univerzity v německém Reutlingenu, ve které zazněly příklady dobré praxe v Německu, kde je recyklovatelnost textilu mimo jiné i dobrým reklamním tahem.

Jan Marek ze společnosti INOTEX informoval o evropském partnerství, jehož cílem je zvýšit šance firem získat dotaci na projekty v oblasti recyklace. Účastníci se pak od Jiřího Česala z Asociace textilního-oděvního-kožedělného průmyslu seznámili s možnostmi, jak se odpovědně vypořádat s tlakem ze strany Evropské unie na výrobce i například e-shopy, aby přispěli i na takové náklady spojené s výrobky, jako jsou náklady na sběr či recyklaci.

Manažer strategického obchodu Ján Krivda z úspěšné technologické firmy RETEX mimo jiné informoval, že u oděvů ve stavebnictví se daří prodloužení jejich životního cyklu až o desítky roků.

Přítomní se také dozvěděli o dotacích a certifikaci. Lenka Michálková z krajského Centra investic, rozvoje a inovací představila dotační možnosti v Královéhradeckém kraji s důrazem na udržitelnou textilní výrobu. Představitelka nezávislého certifikačního institutu OETI Dana Rástočná-Illová popsala proces certifikace. Institut vydal již stovky tisíc certifikátů pro textilní výrobu odpovědnou vůči životnímu prostředí, zaměstnancům i zákazníkům.

Děkan Fakulty životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Pavel Kuráň seznámil publikum s česko-německým projektem, který se snaží o získání čistého oblečení prostřednictvím tepelného štěpení uhlovodíků.

Odborník na stavebnictví Jan Valentin z Českého vysokého učení technického přinesl inspirace na recyklaci ze svého oboru. Upozornil, že dochází dostupné kamenivo, písek i sklářské písky.

V závěru konference proběhlo shrnutí od Miloše Berana z České technologické platformy pro textil, diskuze a workshop.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist