https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konflikt-zajmu-mezi-politikou-a-fosilnim-prumyslem-podkopava-ochranu-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Konflikt zájmů mezi politikou a fosilním průmyslem podkopává ochranu klimatu

2. května 2018 | Strana zelených
Zelení v Evropském parlamentu vydali dnes zprávu o konfliktu zájmů mezi byznysem a politikou. Zaměřili se na energetický sektor, zejména na průmysl fosilních paliv, jehož představitelé investují velké částky a mnoho energie do boje proti opatřením, které mají zmírnit důsledky klimatické změny.

Zpráva se zaměřila na 13 evropských zemí včetně České republiky a potvrdila doširoka otevřené dveře mezi politikou a byznysem s fosilními palivy. Hranice mezi regulátory a těmi, kdo mají být regulováni, je ve většině zemí velice nejasná a neustále překračovaná. Chybí legislativní pravidla, která by bránila vzniku těchto konfliktů zájmů.

Zaměření zprávy specificky na energetický a fosilní průmysl a politiku ochrany klimatu je v aktuální situaci klíčové. Evropská unie a její členské státy totiž aktivně na úrovni OSN blokují jednání o zavedení pravidel proti konfliktu zájmů, které prosazují další státy reprezentující přes 70 % světové populace. V těchto týdnech přitom v německém Bonnu probíhají další jednání Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), během kterých by mohlo v této otázce dojít k pozitivnímu pokroku, pokud by evropské státy změnily svůj postoj a začaly nová pravidla aktivně prosazovat.
Zájmy byznysu

Stovky občanských organizací a téměř 70 států OSN volají po přísnější regulaci konfliktu zájmů proto, že energetické firmy a byznys s fosilními palivy dlouhodobě negativně ovlivňují vyjednávání UNFCCC a díky svému vlivu v něm hrají až příliš velkou roli. Aby tato role nebyla nadále natolik dominantní, přišly s novým návrhem na omezení jejich vlivu. Zelení v Evropském parlamentu tento návrh velice podporují. Věříme, že s konflikty zájmů, které ovlivňují veřejnou politiku, je třeba bojovat na všech úrovních – regionální, národní, evropské, i na úrovni OSN.


Slabý dohled na konfliktem zájmů

Zpráva evropských Zelených odhalila, že ačkoliv ve většině ze sledovaných zemí, včetně České republiky, existuje nějaká forma regulace konfliktu zájmů, její reálná efektivita a kontrolovatelnost je často velice nízká.

Přes 88 případů průchodnosti mezi politikou a energetickým byznysem ukazuje nutnost legislativních změn a přísnější kontroly. Většina případů zahrnuje vysoce postavené osoby – ministry a předsedy vlád, státní tajemníky a vysoké státní úředníky, důležité poradce či regulátory.

V České republice máme několik takových případů, například bývalého premiéra Mirka Topolánka, který nyní hájí zájmy energetického průmyslu, nebo aktuální ministra průmyslu a obchodu v demisi Tomáše Hünera, který před nástupem do vlády pracoval na vysokých manažerských pozicích v ČEZ, Vršanské uhelné a v energetické divizi Siemensu.

Aby se omezil vliv soukromého sektoru na rozhodování o otázkách veřejného zájmu, navrhují Zelení následující kroky:
* jasnou definici konfliktu zájmů na úrovni UNFCCC
* nastavení jasných pravidel o konfliktu zájmů a způsobech jednání pro politiky a ty, kdo veřejnou politiku ovlivňují na úrovni UNFCCC
* přísná pravidla proti konfliktu zájmů na všech úrovních, od regionální po evropskou a celosvětovou
* minimálně 3leté přechodné období pro přechod mezi veřejným a soukromým sektorem, mezi politikou a byznysem na vrcholné úrovni

Stáhněte si zprávu v angličtině z https://www.zeleni.cz/wp-content/uploads/2018/05/Report-of-REVOLVING-DOORS_DIGITAL_.pdf
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist