Lucie Macháčková "> Kopřivnice začíná mapovat a čistit místní studánky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/koprivnice-zacina-mapovat-a-cistit-mistni-studanky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Město Kopřivnice: Kopřivnice začíná mapovat a čistit místní studánky

3. února 2023 | Město Kopřivnice
Autor: Lucie Macháčková, tel: 556 879 439, 733 145 668
Odbor životního prostředí začíná mapovat kopřivnické studánky. Mezi ty nejznámější patří Jasníkova studánka nad Husovou lípou a Markétin pramen pod Bílou horou. Právě na tyto dva vyvěrající prameny se v loňském roce zaměřila pozornost odborníků a byly provedeny rozbory kvality vody.

Jasníkova studánka se nachází v Motýlím údolí u pramene bezejmenného přítoku říčky Kopřivničky. Je nazvána podle kopřivnického básníka Adolfa Jasníka (vlastním jménem Adolf Míček), který zde údajně sedával a tvořil okouzlen nádhernou přírodou. Jeho památce je věnován pomník tvořený přírodním balvanem s bronzovou deskou, na níž je verš z Jasníkovy balady. Studánka je na seznamu kulturních památek ČR. Markétin pramen je oblíbený pramen u cesty z Kopřivnice směrem k bývalé oční léčebně ve Štramberku. Nachází se zde turistický přístřešek a místo je tak ideální zastávkou při procházkách a výletech.

„Oba zdroje vody jsou po fyzikálně-chemické stránce ve sledovaných ukazatelích v pořádku, s nízkým obsahem dusičnanů, středně mineralizovány. Voda v Jasníkově studánce má zvýšený obsah železa, takže delším stáním může získat narezlou barvu. Mikrobiologický rozvoj však potvrdil, že je zdravotně nezávadná. V případě Markétina pramene rozbor nevyšel úplně dobře, neboť ve vzorku byly nalezeny bakterie Eschereschia coli i koliformní bakterie, které mohou způsobit zdravotní potíže. Voda z Markétina pramene je tedy pitná pouze po převaření,“ přiblížila výsledky rozborů Radka Krysová z odboru životního prostředí

Jasníkova studánka byla vloni důkladně pročištěna. Zároveň radnice zahájila jednání s vlastníky pozemků u Markétina pramene, aby mohlo v roce 2023 dojít rovněž k pročištění tohoto zdroje.
Lucie Macháčková, tel: 556 879 439, 733 145 668
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist