https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kotlikove-dotace-i-pro-ty-co-nemaji-na-vstupni-investici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených Praha: Kotlíkové dotace i pro ty, co nemají na vstupní investici

19. září 2019 | Strana zelených Praha
“Pro zásadní zvýšení dostupnosti kotlíkových dotací je řešením poskytnutí bezúročné půjčky na nákup nového kotle v plné výši předtím, než je proplacen z dotace. Díky půjčce je dotace přístupná i pro ty, kteří si kotel z vlastních peněz koupit nemohou,” navrhuje na základě opavské praxe zlepšení pro Prahu spolupředseda pražských Zelených Vít Masare.

Největší problém kotlíkových dotací vidíme v tom, že se dávají těm, kteří si jsou schopni nový kotel pořídit sami, koupí si jej a pak ho dostanou následně proplacený z dotace.

“Ani vedení Prahy se bohužel nepoučilo z nízkého počtu žadatelů v předchozích výzvách a poslední dotační výzvu na kotlíkové dotace vypisuje jako dosud: pro movité. Většina domácností, které si dle zákona musí starý kotel do roku 2022 vyměnit, tak na finanční podporu nedosáhne,” hodnotí nevyhovující stav Masare.

Díky kotlíkovým dotacím bylo v Praze v uplynulých dvou vlnách vyměněno pouhých 378 kotlů na pevná paliva za nízkoemisní zdroje. V hlavním městě přitom zůstává v rodinných domech zhruba 1 až 2 tisíce starých kotlů na pevná paliva, z nichž mnohé zamořují ovzduší zejména v okrajových částech města.

“Aktuální výzvu Praha navíc podpořila ještě nižším objemem prostředků než výzvu předchozí. Přitom ji popisuje jako poslední možnost pro vlastníky kotlů, aby si výměnu kotlů, jejichž provoz bude od roku 2022 zcela zakázán, nemuseli hradit čistě ze svého. Prostým součtem je vidět, že na dotaci dosáhne menšina lidí, kteří si kotle musí vyměnit. Praxe ukazuje, že za těchto podmínek to budou paradoxně jen ti nejmovitější,” vysvětluje Vít Masare.

Kontakt:
Vít Masare 607 786 013

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist