https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kotlikove-pujcky-jsou-spravny-krok.-stale-vsak-chybi-motivace-k-opousteni-uhli-v-domacich-kotlich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Kotlíkové půjčky jsou správný krok. Stále však chybí motivace k opouštění uhlí v domácích kotlích

5. února 2019 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes představil program výhodných půjček ke kotlíkovým dotacím [1]. Je to věc, která doposud chyběla, a jde zároveň i o jeden z bodů komplexního programu vyčištění ovzduší od zplodin domácích kotlů a kamen, který Hnutí DUHA navrhlo loni v listopadu [2]. Stále však chybí, aby stát motivoval domácnosti k opouštění uhlí jako paliva zodpovědného za většinu znečištění ovzduší prachem a také za emise skleníkových plynů.

Hnutí DUHA proto pokračuje ve veřejné výzvě www.nedusmese.cz, která vyzývá politiky k zatím chybějícímu komplexnímu řešení problému.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Výhodné půjčky jsou správným krokem a přeji si, aby o ně byl zájem a pomohly nově i chudším domácnostem k modernímu, čistému a pohodlnému vytápění. Je však také potřeba zajistit další peníze na pokračování kotlíkových dotací i půjček v dalších letech a zároveň motivovat lidi, aby uhlí přestávali spalovat. Znamená to zvýšit energetickou daň z uhlí a poplatky z vydobytého hnědého uhlí i sociální dávky na čistší paliva."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://www.mzp.cz/cz/news_05022019
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/cesta-ke-zdravemu-vzduchu-topit-doma-ciste-musi-byt-vyhodne-snadne
Jan Piňos, tel: 731 465 279
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist