https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krach-westinghouse-je-krachem-jadra-ve-svete-pochopi-to-novy-ministr-prumyslu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zelení: Krach Westinghouse je krachem jádra ve světě. Pochopí to nový ministr průmyslu?

4. dubna 2017 | Zelení
Česko potřebuje moderní energetickou koncepci, která nás zbaví závislosti na spalování uhlí a umožní nahradit stárnoucí jaderné reaktory. Začít s její přípravou, to je podle Zelených hlavní úkol pro nového ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD). Nový ministr také nesmí připustit veřejnou finanční podporu pro stavbu dalších reaktorů v Dukovanech.

“Ministerstvo průmyslu se doposud zaměřovalo hlavně na těžkotonážní průmyslová odvětví, jako jsou těžba surovin, prodej energie z fosilních paliv a výroby polotovarů na cizí zakázku. Jeho úkolem by přitom mělo být vytváření podmínek pro růstové podnikání v segmentech s nejcennějším potenciálem do budoucna: s největším prostorem pro růst, s vysokou přidanou hodnotou, s využitím špičkového domácího talentu,” komentoval to Jiří Hlavenka, člen zeleného týmu stínování vlády pro průmysl, obchod a informatiku.

“Včera jsem v doprovodu ředitele navštívil obráběcí halu ve Vítkovicích, jediné české firmě, která vyráběla komponenty do jaderných elektráren. Přestala, protože o ně nebyl na trhu zájem. Místo nich byla hala plná vodních turbín a hřídelí k větrníkům. Ví to nový ministr a připraví změnu státní energetické koncepce?” dodal Matěj Stropnický, předseda Zelených, a připomněl, že i americký dodavatel jaderných technologií, firma Westinghouse, před několika dny zkrachovala. Právě tomu se zřejmě změnou strategie podaří Vítkovicím vyhnout.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist