Filip Trdla "> Kraj hledá firmu na výstavbu cyklostezky v Bílém Kostelu nad Nisou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kraj-hleda-firmu-na-vystavbu-cyklostezky-v-bilem-kostelu-nad-nisou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Kraj hledá firmu na výstavbu cyklostezky v Bílém Kostelu nad Nisou

15. září 2021 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Liberecký kraj plánuje vybudovat cyklostezku vedoucí souběžně se silnicí I/13 v obci Bílý Kostel nad Nisou. Krajští radní na svém včerejším jednání odsouhlasili vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele. Úsek měřící 1.254 metrů patří k jedné z páteřních cyklotras celého Libereckého kraje – Cyklostezce svaté Zdislavy. Práce by mohly začít ještě letos. Celkové náklady jsou 14.223.667,55 Kč včetně DPH. Kraj uspěl s žádostí o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Pro Liberecký kraj je důležité zajistit bezpečné cyklistické propojení Chrastavy, Bílého Kostela, Jítravy a Rynoltic. Vede tudy totiž velice rušná silnice I/13. Jsem rád, že se nám podařilo uspět se žádostí o dotaci v rámci Státního fondu dopravní infrastruktury. Pokud vše půjde podle plánu, zahájíme práce ve druhé polovině letošního roku a dokončíme je na jaře roku příštího,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj chystá vybudovat úsek od Bílého Kostela nad Nisou směrem k Jítravě v délce 1.254 metrů. K tomu využije původní výpadovky na Děčín, dnes již zčásti zarostlé v lese. Cyklisté pak přejedou na druhou stranu po mostě na Rozkoši kolem pomníku k 60. výročí vlády císaře Františka Josefa I. a po levé straně silnice I/13 dojedou až k místu, kde nad sjezdem do Jítravy odbočuje silnice na Horní Suchou.

„Celková délka páteřní Cyklostezky svaté Zdislavy je 37 kilometrů. Při návrhu se z velké části využilo tras, kudy dřív vedly koridory železniční i silniční dopravy. Cyklisté se tak projedou po místech, jimiž před desítkami let jezdily vlaky na zrušené trati z Jablonného v Podještědí do Svoru a po úsecích, kudy vede dnes opuštěná státní silnice nedaleko Cvikova a Jítravy,“ dodal Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

V roce 2017 kraj zahájil projektovou přípravu čtyřkilometrového úseku mezi Cvikovem a Svorem. V červnu letošního roku začalo zadávací řízení na projektovou přípravu na osmikilometrový úsek cyklostezky mezi Kunraticemi a Jablonným v Podještědí za zhruba 5 milionů korun.

Cyklodopravu Liberecký kraj dlouhodobě systematicky podporuje. V roce 2018 činila částka na stavby tohoto typu 5 milionů korun, stejné peníze pak v témže roce připravil kraj na projektovou přípravu. Roku 2019 kraj vynaložil na cyklodopravu 20 milionů a vloni podpořil projekty v této oblasti částkou 25 milionů korun.
Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist