https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kraj-pripravuje-rozsahle-instalace-fotovoltaiky-za-117-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Královéhradecký kraj: Kraj připravuje rozsáhlé instalace fotovoltaiky za 117 milionů korun

18. července 2023 | Královéhradecký kraj
Královéhradecký kraj a jeho organizace podaly 21 žádostí o dotace na instalaci fotovoltaických panelů na svých budovách. Celkové investiční náklady by měly dosáhnout 117 milionů korun. Cílem je levnější elektřina a vyšší energetická nezávislost.

Domovy sociálního charakteru, nemocnice, střední školy, muzeum i královédvorský safari park plánují instalaci fotovoltaických panelů za účelem větší energetické nezávislosti a nižší zátěže životního prostředí. Královéhradecký kraj navíc připravuje krajskou komunitu, která by pro své členy vyráběla levnější elektřinu a tato plánovaná fotovoltaika by byla její významnou součástí.

„Dlouhodobě se snažíme o úspory energií na krajských budovách a o zvýšení energetické nezávislosti. Například loni jsme dokončili investice do snížení energetické náročnosti několika školských budov. Také jsme pro lepší analýzu a kontrolu spotřeby vytvořili systém dálkových odečtů elektrické energie, plynu, tepla a vody téměř ve všech krajských veřejných budovách. Investice do fotovoltaiky považuji za další výrazný pozitivní posun, zvláště pokud nám legislativa umožní založení energetického společenství a fotovoltaické panely budeme moci využívat v jeho rámci,“ informoval první náměstek hejtmana Pavel Bulíček odpovědný za investice, inovace a informační technologie.

Vytvoření energetického společenství by umožnilo jednotlivým členům v kraji sdílet elektřinu, kterou si zejména díky střešní fotovoltaice tato komunita sama vyrobí, a neposílat tak přebytky do sítě, ale spotřebovat je. V úvahu do budoucna přichází také například kombinace s dobíjením elektromobilů, a to zejména pro vyhlazování spotřebních a výrobních špiček.

Aktuálně kraj vypisuje soutěže na dodavatele. Jednotlivé projekty už mají přísliby financování, které potvrdilo zastupitelstvo 19. června. Kraj zajistí 70 milionů korun (včetně rezervy), z toho minimálně 10 milionů korun by měl získat zpět prostřednictvím dotací. Další dotace až do výše 40 milionů korun jsou ve hře. Náchodská nemocnice a královédvorský Safari park si zajistí celkem 49 milionů korun ze svých vlastních zdrojů, přičemž se ucházejí o dotace v souhrnné výši až 24 milionů korun. Celkové investiční náklady by měly dosáhnout 117 milionů korun.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist