https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kraj-snizil-energetickou-narocnost-budovy-kralovedvorske-stredni-skoly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Královéhradecký kraj: Kraj snížil energetickou náročnost budovy královédvorské střední školy

6. července 2020 | Královéhradecký kraj
Královéhradecký kraj investoval 54 milionů včetně DPH do zateplení hlavní budovy školy a budovy laboratoří Střední školy informatiky a služeb ve Dvoře Králové nad Labem. Její provoz je tak podstatně úspornější. Stavební práce začaly koncem roku 2018 a skončily na jaře 2020. Financování projektu pokryla dotace z Operačního programu životního prostředí ve výši 20,5 milionu korun, zbytek uhradil Královéhradecký kraj.

"Budovy středních škol, které jsou krajským majetkem, se snažíme průběžně obnovovat a investovat do nich. Využíváme všech dostupných možností z dotačních programů, protože investované prostředky se nám v mnoha případech časem vrací právě díky dosaženým energetickým úsporám. To je i případ školy informatiky a služeb ve Dvoře Králové, kde se jedná o jeden z největších z projektů zateplování,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství. Dodává, že realizace projektu nebyla vůbec jednoduchá, protože se jedná o památkově chráněnou budovu a zateplení kraj musel provázat s realizací úpravy části vnitřních prostor pro nové muzeum textilního tisku.

Budova školy je neoklasicistní stavba z dvacátých let 20. století a patří mezi nedílnou součást prvorepublikové architektury ve Dvoře Králové. Stavební úpravy za účelem snížení energetické náročnosti veřejných budov a zvýšení využití obnovitelných zdrojů energie se týkaly především hlavní budovy a budov laboratoří.

„Vzhledem k tomu, že hlavní budova školy je památka, byla většina její fasády opravena a opatřena novým fasádním nátěrem. Zatepleny byly pouze obvodové stěny nezdobných fasád a budova laboratoří. Dále došlo k zateplení půdy, střechy a částečně i podlah. Také jsme vyměnili okna a instalovali tři rekuperační jednotky na půdě hlavní budovy. V rámci realizace došlo i k rekonstrukci elektroinstalace a rozvodů v laboratořích,“ sděluje radní Václav Řehoř odpovědný za krajský majetek a investice. Celý projekt administruje Centrum investic, rozvoje a inovací.

Střední školu informatiky a služeb ve Dvoře Králové v letošním roce navštěvuje 516 žáků, kteří se vzdělávají v oborech: informační technologie se zaměřením na kybernetickou bezpečnost, aplikovaná chemie, hotelnictví, cestovní ruch, prodavač, bezpečnostně právní činnost, kosmetické služby.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist