Jan Mikulička "> Kraj zadává zpracování studie proveditelnosti protipovodňových opatření - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kraj-zadava-zpracovani-studie-proveditelnosti-protipovodnovych-opatreni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Kraj zadává zpracování studie proveditelnosti protipovodňových opatření

4. srpna 2021 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Do další etapy vstoupila příprava protipovodňových opatření na Lužické Nise v oblasti Liberecka a Hrádecka, která plánuje Liberecký kraj spolu s Povodím Labe a obcemi, které v blízkosti jejího toku leží. Kraj si nechá zpracovat studii proveditelnosti.

„V červnu jsme schválili návrh Memoranda o společném zájmu a postupu ve věci budoucí spolupráce při přípravě protipovodňových opatření na Lužické Nise, které bude uzavřeno s Povodím Labe i šesti obcemi a městy, kterými řeka protéká. Zpracování studie proveditelnosti z tohoto memoranda vyplývá Zastupitelstvo v Hrádku nad Nisou memorandum projednalo souhlasně, Liberec, Bílý Kostel nad Nisou, Chrastava a Kryštofovo Údolí doposud ne. Chotyně účast na společném postupu při přípravě protipovodňových opatření neodsouhlasila,“ informoval hejtman Martin Půta.

Na studii proveditelnosti kraj vyčlení prostředky ze svého rozpočtu. Jde o veřejnou zakázku malého rozsahu, jejíž předpokládaná hodnota činí 778 tisíc korun bez DPH. Na financování by se podle memoranda měl kraj a obce podílet rovným dílem – padesáti procenty. Studii zpracuje pražská firma Vodohospodářský rozvoj a výstavba, a.s..

„Tato společnost se řešení protipovodňové ochrany v povodí Lužické Nisy věnuje průběžně již od roku 2010 a disponuje proto podklady, které jsou pro studii proveditelnosti zásadní,“ prohlásil Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Využít jejích znalostí je pro Liberecký kraj výhodné nejen ekonomicky, ale zejména z pohledu know-how.“

Společnost Vodohospodářský rozvoj a výstavba již zpracovávala koncepci povodňové ochrany v jednotlivých obcích na Nise, a to včetně jejich ekonomické efektivity. Zároveň má k dispozici matematický hydrodynamický model, který pro tok Lužické Nisy vytvořila.

Koordinátorem předprojektové přípravy celého komplexu protipovodňových opatření, který zahrnuje i vodní dílo v Andělské Hoře v podobě suché nádrže, je Liberecký kraj. Ten kromě studie proveditelnosti zajistí i dokumentaci k územnímu rozhodnutí a posouzení vlivů na životní prostředí. Státní podnik Povodí Labe se postará o koordinaci zpracování celkového posouzení vlivu navrhovaných opatření na odtokové poměry v hraničním profilu.
Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist