https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kraj-zatepli-budovy-novomestske-prumyslovky.cast-fasady-vyobrazi-dilo-karla-capka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Královéhradecký kraj: Kraj zateplí budovy novoměstské průmyslovky. Část fasády vyobrazí dílo Karla Čapka

18. května 2021 | Královéhradecký kraj
Stavbaři během června zahájí práce na zateplení šesti budov Střední průmyslové školy, Odborné školy a Základní školy Nové Město nad Metují. Kromě energetické úspory dostanou budovy nová okna a fasádu, z níž část ponese úryvek dramatu R.U.R. spisovatele Karla Čapka. Náklady na projekt činí téměř 48 milionů korun. Hotový by mohl být v roce 2023.

„V rámci snížení energetické náročnosti dojde u šesti budov k zateplení obvodového pláště a výměně oken. Za stavební práce kraj zaplatí 47,7 milionu s DPH, přičemž rekonstrukci provede společnost PS-STAV Náchod. Stavba poběží maximálně na dvou budovách současně a dokončení celého projektu tak plánujeme do dvou let,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast inovací, investic a informačních technologií Pavel Bulíček.

Netradiční pojetí bude mít část fasády jedné z budov, která ponese text dramatu R.U.R. světoznámého spisovatele a rodáka z Malých Svatoňovic Karla Čapka. Černý text na bílém podkladu doplní šedá barva fasády zbývajících budov.

„Pro kvalitní odbornou výuku je nezbytné především kvalitní vybavení učeben a celková úroveň prostředí v každé škole. Projekt zateplení novoměstské průmyslovky znamená nejen zlepšení prostředí a podmínek pro žáky a učitele, ale pro kraj jakožto zřizovatele to znamená nemalou úsporu financí za energie do budoucna. Věřím, že odkaz na dílo jednoho z našich spisovatelů upozorní na novoměstskou průmyslovku a do budoucna jí přivede nové žáky,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Arnošt Štěpánek.

Střední průmyslová škola, Odborná škola a Základní škola Nové Město nad Metují nabízí maturitní obory zaměřené na strojírenství a informační technologie. Zájemci o maturitní obor s výučním listem mohou využít nabídku vzdělání v odvětví mechanik seřizovač-programátor CNC strojů.

Žákům jsou dále k dispozici obory s výučním listem jako je obráběč kovů, strojní mechanik, jemný mechanik, kuchař-číšník, cukrář, pekař, pečovatel, prodavač, květinář-aranžér, autoopravář, opravář zemědělských strojů, zámečník-údržbář nebo dvouletá praktická škola.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist