Jan Mikulička "> Krajské video představuje přírodní krásy a tradiční řemesla Krkonoš - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krajske-video-predstavuje-prirodni-krasy-a-tradicni-remesla-krkonos
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Krajské video představuje přírodní krásy a tradiční řemesla Krkonoš

22. září 2023 | Liberecký kraj
Autor: Jan Mikulička, tel: 485 226 324
Sérii videí pro zviditelnění regionálních výrobců, podnikatelů a poskytovatelů služeb vytvořilo oddělení cestovního ruchu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu ve spolupráci s projektem Liberecký kraj sobě. Jako poslední se zrodilo video z Krkonoš, v němž se vedle tipů na výlety představují i regionální výrobci.

V Poniklé, která je od Rokytnice nad Jizerou vzdálená asi čtvrt hodiny cesty autem směrem na Vrchlabí, vyrábí od roku 1902 foukané skleněné perličky a světoznámé perličkové vánoční ozdoby firma Rautis. Ta je dnes již posledním pokračovatelem v této jedinečné sklářské technice. I proto je toto řemeslo od roku 2020 zaspáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Exkurze do výroby tu fungují po celý rok. Lze si prohlédnout celý výrobní proces – foukání ze skleněných trubic, stříbření, barvení a řezání perlí a montáž ozdob.

„Při návštěvě našich nejvyšších hor hledají turisté nejen přírodní krásy, ale také možnosti, jak trávit čas, kdy počasí výletům nepřeje. A právě třeba zkusit si navléknout vánoční ozdobu a dát si třeba dobrou v místě praženou kávu patří také k zážitkům, které doplní mozaiku krásné dovolené či víkendu. Atmosféra videa k návštěvě přímo vybízí,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Za výlety Krkonoše lákají i do Horní Rokytnice, kde sídlí dílna a obchod keramičky Michaely Dumkové nebo do vyhlídkového lesoparku Hlídka na Stráži. Video představuje také produkty menších oděvních firem Direct Alpine a Black Mountain, textilní tašky Jany Albrechtové, sušené maso VysušTo, či lokální kávu a výrobky kavárny Nad věcí v Poniklé.

Všechny představované výrobce lze nalézt na webu www.lksobe.cz. Internetový katalog nabízí více než tři sta lokálních značek uspořádaných do šesti kategorií. Vyhledávání je možné i podle tematických klíčových slov nebo podle mapy či cíle výletu.

Vytvořené video k vidění na sociálních sítích REGION LIBEREC a Liberecký kraj sobě. Více tipů na výlety se nachází na turistickém portálu www.krkonose.eu nebo Facebooku a Instagramu Krkonoše.eu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist