https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kralovedvorsky-safari-park-vloni-privital-rekordni-pocet-navstevniku-v-jeho-novodobe-historii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Královéhradecký kraj: Královédvorský safari park vloni přivítal rekordní počet návštěvníků v jeho novodobé historii

13. července 2023 | Královéhradecký kraj
Do Safari Parku Dvůr Králové v roce 2022 zavítalo rekordních 670 tisíc návštěvníků. I díky tomu jeho hospodaření v loňském roce skončilo v zisku 580 tisíc korun. Rada Královéhradeckého kraje rozhodla o uložení těchto financí do rezervního fondu na budoucí investice či na případné horší časy.

„Z rostoucího zájmu veřejnosti o královédvorský safari park máme velkou radost. Zoologické zahrady nepřinášejí zdaleka jen zábavu pro celé rodiny, ale vzdělávají veřejnost a zachraňují zejména ohrožené zvířecí druhy. Královédvorský safari park patří ve všech těchto ohledech mezi evropské špičky. Každoročně nabízí řadu tematických akcí a pravidelně připravuje i nové expozice, z nichž ta nedávno zpřístupněná přibližuje život tučňáků, hyen, stovek vodních ptáků nebo antilop v jejich přirozeném prostředí v jihoafrické provincii Západního Kapska. Výbornou reklamu safari parku doplňuje i vysílání televizního seriálu z produkce FTV Prima, který se v naší krajské zoo zčásti natáčí,“ uvedl náměstek hejtmana odpovědný za oblast životního prostředí, zemědělství a vodohospodářství Pavel Bělobrádek.

Dvě třetiny z celkového ročního obratu safari parku loni tvořily tržby za služby, tedy zejména z prodeje návštěvnických lístků a permanentek a za služby kempu a hotelu. Návštěvnost dosáhla rekordní výše v celé moderní historii parku, kdy přivítal téměř 670 tisíc hostů. To je nárůst zhruba o pětinu oproti roku 2021, kdy se návštěvnost navzdory pokračující epidemii covidu přiblížila tehdejšímu rekordu.

Dalších zhruba 63 milionů korun park získal na provozních příspěvcích, které z většiny tvoří finance od Královéhradeckého kraje. Hospodaření parku v dlouhodobém horizontu velmi pomohla také podpora veřejnosti. Výše darů se ročně pohybuje okolo čtyř milionů korun. V roce 2021 během epidemie ale podpora dosáhla rekordních 36 milionů korun.

Náklady safari parku se v roce 2022 podařilo udržet pod úrovní celkových výdajů, díky čemuž safari park dosáhl zisku 580 tisíc korun.

Mezi důležité náklady patří rozsáhlé investice v areálu. Jen za uplynulý rok park proinvestoval 115 milionů korun, přičemž nejvýznamnější investicí posledních let byla výstavba a rekonstrukce prostor expozice West Cape. Pětinu ročních nákladů safari parku tvoří krmiva. Safari park zaměstnává přibližně 200 pracovníků.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist