https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kralovehradecky-kraj-planuje-zdvojnasobit-financni-podporu-pro-mistni-akcni-skupiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Královéhradecký kraj: Královéhradecký kraj plánuje zdvojnásobit finanční podporu pro místní akční skupiny

10. prosince 2021 | Královéhradecký kraj
Královéhradecký kraj v roce 2022 plánuje, že finančně podpoří každou z 15 místních akčních skupin v regionu částkou 300 tisíc korun, bude to dvojnásobek oproti předchozím letům. Krajské sdružení MAS Královéhradeckého kraje a kraj také podepsaly na další roky společné Memorandum o partnerství a spolupráci.

Královéhradecký kraj plánuje zdvojnásobit finanční podporu pro místní akční skupiny
Předsedkyně KS MAS KHK Jana Kuthanová a hejtman Martin Červíček podepsali Memorandum o partnerství a spolupráci.

„Místní akční skupiny v regionu prokazatelně velmi dobře fungují, a proto je chceme v jejich činnosti více podpořit. V roce 2022 plánujeme podporu na provoz každé skupiny částkou 300 tisíc korun,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Kraj začal podporovat 15 místních akčních skupin v roce 2015, kdy každé MAS přispěl na provoz 100 tisíc korun. O rok později se krajská podpora zvýšila na 150 tisíc ročně a tento příspěvek dostávají MAS každý rok až doteď.

„Místním akčním skupinám v regionu se v posledních sedmi letech podařilo přivést do regionu více než 1,3 miliardy korun z evropských peněz na podporu projektů, zlepšujících život všem obyvatelům kraje. Jejich členové dobře znají svůj region a vědí, kde pomoci,“ doplnil krajský radní pro regionální rozvoj, evropské granty a dotace Adam Valenta.

Místní akční skupiny tvoří členové z řad samospráv, aktivních občanů, neziskového a podnikatelského sektoru. Jedná se o nezávislá apolitická společenství, která poskytují poradenství, organizují semináře a pomáhají nejen s žádostmi o čerpání státních a evropských prostředků.

„V uplynulém programovém období Evropské unie se podařilo realizovat a financovat množství investičních i neinvestičních projektů například v bezpečnosti dopravy, budování cyklostezek, chodníků, rekonstrukce učeben škol, komunitních center a památek z Integrovaného regionálního operačního programu. Dále jsou to projekty z Operačního projektu zaměstnanost, kde se jedná o podporu sociálních služeb na území MAS, ale i realizace různých komunitních aktivit a také například příměstských a komunitních táborů. Musím také zmínit projekty z Operačního programu životního prostředí na výsadbu zeleně jak v obcích, tak i mimo ně. V neposlední řade je to také Program rozvoje venkova ČR, kde MASky podporují zemědělské i nezemědělské podnikání a také investice v lesích i menší projekty v obcích,“ shrnula předsedkyně Krajského sdružení MAS KHK Jana Kuthanová.

Aktuálním tématem, které spojuje zájmy kraje i členů místních skupin, je energetická soběstačnost tvořená obnovitelnými zdroji.

„Energie a klima jsou aktuální témata, která vyžadují rychlá a efektivní řešení. Vítám proto aktuální plán krajských místních akčních skupin podporovat energetickou nezávislost regionů prostřednictvím komunitně energetických společností a získávání prostředků na obnovitelné zdroje energií. Na tuto myšlenku chceme jako kraj navázat a například uvažujeme o instalaci fotovoltaických panelů na střechy krajských budov,“ doplnil hejtman Martin Červíček.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist