https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krasna-lipa-chce-byt-lepe-pripravena-na-mimoradne-udalosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Diakonie ČCE: Krásná Lípa chce být lépe připravená na mimořádné události

29. května 2023 | Diakonie ČCE
V posledních letech se zdá, že mimořádné události jsou stále častější. Střetáváme se s řadou výzev, od přírodních katastrof až po pandemie, které prověřují naši schopnost rychle a účinně reagovat. Je důležité se na takové situace připravit, abychom minimalizovali jejich dopad a mohli co nejrychleji obnovit normální život. Proto se Krásná Lípa zapojila do preventivního programu humanitárního střediska Diakonie ČCE – Odolná obec, který pomůže zhodnotit, jak je na tom město s připraveností a navrhnout opatření, která ji mohou zlepšit.

Na začátku května se koordinátoři z Diakonie sešli s pracovní skupinou složenou ze zástupců městského úřadu a mapovali spolu rizika, která mohou v Krásné Lípě nastat a jaká preventivní opatření obec dělá. Odborníci z Diakonie se také seznámili s místní situací, jaká jsou zde specifika, potřeby, struktura obyvatel, spolky, firmy a další.

V druhém kroku zapojíme do přípravy obyvatele Krásné Lípy. V sobotu 10. června proběhne mapování mezi obyvateli města. Týmy dobrovolníků Diakonie osloví náhodně vybrané domácnosti s dotazníkem, abychom zjistili, jak lidé v Krásné Lípě vnímají připravenost, co vědí, jaké informace jim chybí, co vidí jako slabiny.

„Připravenost na katastrofy se týká nás všech, názory a připomínky obyvatel jsou pro nás velmi důležité,“ říká Jan Kolář, starosta města a dodává: „Na základě sebraných informací vytvoříme plán aktivit a opatření, jak připravenost našeho města na katastrofy zlepšit. Do plánování zapojíme i místní spolky a podnikatele.“

Díky programu Odolná obec získala Krásná Lípa také finanční příspěvek na nové vybavení pro jednotku sboru dobrovolných hasičů. Dobrovolní hasiči díky němu mají například novou mobilní nádrž na vodu, postroj na zvedání zvířat nebo mini pásový nakladač pro práci v terénu. Vybavení bude v případě potřeby sloužit celému regionu.

Práce Diakonie bude probíhat v Krásné Lípě do poloviny roku 2024. Program připravila Diakonie ČCE ve spolupráci s německou Diakonie Katastrofenhilfe. Je určen pro obce a menší města s počtem obyvatel do pěti tisíc. Vychází ze zkušeností Diakonie získaných při pomoci lidem po mimořádných událostech. Do dnešního dne programem prošlo 11 českých obcí a měst.

„Od roku 1997 pomáháme v ČR při všech velkých povodních, zasahovali jsme u tornáda na jižní Moravě, pomáhali zvládat covidovou pandemii i příliv uprchlíků z Ukrajiny. Víme, jaké škody dokáže napáchat zanedbaná příprava: zbytečné ztráty na majetku, v horších případech na zdraví a životech, obrovská frustrace všech,“ líčí Ivana Dingová, hlavní koordinátorka programu a dodává: „Je přirozené, že v období klidu se nikdo do přípravy na katastrofy nehrne, ale když věnujete prevenci pozornost a víte, co v krizi dělat, snížíte zbytečné ztráty.“

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist